Петък 13-и от векове е смятан за предвестник на лош късмет. На тази дата мнозина са така парализирани от страх, че не стават от леглото. Изчислено е, че само в САЩ бизнесът губи между 800-900 млн. долара, тъй като много хора просто не отиват на работа.
Някои отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори. По данни на Института за изследване на фобиите в Северна Каролина страхът от петък 13-и измъчва между 17 и 21 млн. американци. Симптомите варират от умерена тревога до парализираща паника.
Петък и числото 13 са били смятани за нещастни в много култури през цялата история. В The Extraordinary Origin of Everyday Things Чарлз Панати проследява концепцията за проклятие в скандинавската митология, където богът на пакостите, Локи, неочаквано се появява на празник във Валхала на петък 13, което увеличава броя на присъстващите богове до 13. Слепият бог Ходра измамил Локи и го прострелял със стрела с връх от имел, убивайки го моментално.
От Скандинавия това суеверие се е разпространило на юг в цяла Европа и в началото на християнската ера е било здраво установено в Средиземноморието. Това е мястото, където тревожната сила на числата се настанява в световната история. Става дума за Тайната вечеря на Исус Христос и неговите 12 ученика на Велики четвъртък. 13-ият и най-тъжен гост бил Юда Искариотски, ученикът, който предава Исус и го отвежда към смъртта.
В библейската традиция концепцията за злощастните петъци се простира дори по-далеч от разпъването на кръста: петък се смята за денят, в който Адам и Ева са яли от забранения плод от Дървото на познанието, денят, в който Каин убива брат си Авел, денят на падането на Храмът на Соломон и денят, в който Ноевият ковчег отплава по време на Великия потоп.
Този ден обаче е и вдъхновение за някои тайни общества от края на XIX век, романи от началото на XX век, както и няколко филма на ужасите.
Точно като черната котка, разпиляната сол и счупеното огледало, мнозина вярват, че петък 13-и носи лош късмет. Въпреки че не е сигурно точно кога хората са започнали да вярват в това, суеверията около числото 13 измъчва човечеството от векове.
Докато западните култури свързват числото 12 с пълнота, неговият наследник 13 има дълга история като знак на лош късмет.
Според друго вярване магьосниците се събирали на групи от 12. Вярвало се, че 13-ият в групата е самият дявол. Друга версия е свързана с датата 13 октомври 1307 г., когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V започнало гонение на тамплиерите.
Съвпадението петък 13-и се среща поне веднъж в годината. През 2009 г., 2012 г. и 2015 г. е имало три такива. Тази година фаталният ден се среща през септември и декември. Любопитен е и фактът, че всички месеци, чийто първи ден се пада в неделя, имат петък 13-и.
Безспорно – страхът от числото 13 е силен. Повече от 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж. Много летища пропускат 13-а писта, а някои авиокомпании дори нямат 13-и ред. Немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая. Във Формула 1 няма болид с номер 13. Улиците във Флоренция нямат номер 13. Страхът от петък 13-и дори си има име и собствено научно название – параскевидекатриафобия. Терминът е събирателно от декатриафобията (страх от числото 13) и параскевифобията (страх от петък).
В испаноговорящите страни и Италия за ден с лош късмет се счита вторник, вместо петък 13-и (в Италия още и петък 17-и). Гърците, също са считали вторник (и особено 13-и) за некъсметлийски ден.