Едно от най-честите оплаквания след прекаран грип, включително при деца на възраст между 3 и 10 години, са болките в мускулите и ставите.
Родители и близки споделят, че след боледуване децата често изпитват затруднения при ходене, проявяват нестабилност в походката и се оплакват от болки в долните крайници.
Специалистите обясняват, че това състояние, наречено вирусен миозит, е сравнително често срещано, особено при деца, които са прекарали няколко вирусни инфекции последователно – често срещан сценарий през зимните месеци.
Какво представлява вирусният миозит?
Според д-р Таня Андреева, педиатър и детски ревматолог в специализираната болница по ортопедия „Проф. Боян Бойчев“ в Горна баня, това състояние се появява най-често след грипна инфекция и се характеризира с внезапна болка в мускулите на краката, затруднено ходене и дори отказ на детето да стъпва, като в някои случаи тези симптоми могат да продължат и след самото оздравяване, съобщава telegraph.bg.
При децата с вирусен миозит лабораторните тестове често показват повишени нива на креатин киназа (CK) – маркер за мускулно увреждане, както и повишени чернодробни ензими.
Основни причинители на това състояние са грипните вируси тип A и B, но то може да бъде предизвикано и от херпес симплекс, коксакивируси, ентеровируси и респираторно-синцитиален вирус.
В такива случаи медицинските специалисти препоръчват:
Хидратация – прием на достатъчно течности. Покой – детето не бива да бъде насилвано да ходи, ако изпитва болка. Нестероидни противовъзпалителни средства – по препоръка на лекар.
Обикновено състоянието се самоограничава и отшумява в рамките на няколко дни до седмица.
В редки случаи може да се развие рабдомиолиза – тежко усложнение, което налага интензивно лечение и наблюдение.
При продължаващи болки, слабост или други тревожни симптоми е препоръчително консултация с детски ревматолог, който да оцени състоянието и да даде подходящи насоки за лечение.