Руската шпионска група, съставена от българи, действаща от Обединеното кралство, се е опитала да използва сложна техника за наблюдение, за да компрометира и проследи мобилните телефони на украински войници, които се обучават в американска въздушна база в Германия, изслуша съдът.
Операцията, която беше спряна едва след като заподозрените бяха арестувани, щеше да има дълбоки последици за отбраната на Украйна, пише ВВС.
33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев – всички български граждани, живеещи във Великобритания, отричат да са шпионирали. Г-жа Иванова също отрича да притежава множество фалшиви документи за самоличност.
46-годишният Орлин Русев от Грейт Ярмут и 43-годишният Бисер Джамбазов от Лондон вече признаха, че са участвали в заговор за шпиониране.
Русев е действал като организатор, получавайки указания от австрийски гражданин – Ян Марсалек, който е действал като руски агент, съобщиха по-рано от съда.
Съдът също така чу как шпионската група планирала да покрие казахстанското посолство в Лондон с фалшива свинска кръв като част от организиран протест.
Като част от същата операция групата обсъди създаването на „deepfake“ порно видеоклипове на сина на президента на Казахстан или съблазняването му в „капан за мед“.
Тримата подсъдими са обвинени в участие в шест различни операции, всички от които обвинението твърди, че са били в пряка полза за руската държава.
Прокуратурата все още излага встъпителните си думи, които днес обхванаха третата, четвъртата, петата и шестата операция.
Третата операция включвала сложна дейност по наблюдение срещу Бергей Рискалиев, бивш казахстански политик, живеещ в изгнание в Обединеното кралство, съобщи съдът.
Твърди се, че операция 4 е била насочена към казахстанското посолство и сина на казахстанския президент, руски съюзник. Прокуратурата твърди, че плановете са били да угодят на президента, като предлагат решения на проблеми, които те са създали.
Петата операция се провела в секретна американска военна база близо до германския град Щутгарт, където украински войници се обучавали как да използват системата за противовъздушна отбрана Patriot, съобщи съдът.
Сложно оборудване за наблюдение, наречено „Stealth Catcher IMSI Grabber“, е трябвало да бъде използвано за събиране на подробности за личните телефони на украинските войници там, каза прокуратурата.
Твърди се, че една от подсъдимите – Катрин Иванова, щяла да управлява оборудването.
Ако бяха събрани успешно тези данни, това щеше да позволи геолокацията на системите за противовъздушна отбрана на бойното поле, давайки на Русия значително военно предимство.
Последната операция, представена от прокуратурата, включвала план за отвличане или убийство на руски дисидент на име Кирил Качур.
Едно от съобщенията, представени на журито, гласи: „Нашите приятели биха искали да го видят да се върне в Русия… нямаме нищо против, ако умре случайно, но по-добре, ако успее да намери пътя си до Москва.“
Прокуратурата твърди, че съществуването на тези схеми не подлежи на съмнение – хиляди съобщения излагат подробности, като Орлин Русев и Бисер Джамбазов вече признаха участието си в операциите.
Въпросът е доколко тримата подсъдими Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са съзнавали естеството на работата, която вършат.
И тримата отричат обвиненията и делото продължава.