България реши да достави своя седми пакет за подкрепа на Украйна през 2024 г. Ето защо българските доставки са сред най-критичните за Украйна, пише американският MSN.
Българските власти обявиха седмия пакет за подкрепа за тази година. За съжаление списъкът с дарената техника е засекретен, но не се очаква да компрометира способностите на българските въоръжени сили. Това може да включва доставки на свежи оръжия от високоразвитата оръжейна индустрия, финансирани от българското правителство, или трансфер на по-старо оборудване.
Заслужава да се отбележи, че към 2022 г. България покрива една трета от нуждите на Украйна от боеприпаси, а по-късно доставя по-стари, но все още годни за използване бронетранспортьори БТР-60 и й`ракети за системата за противовъздушна отбрана С-300.
Българската оръжейна промишленост играе важна роля в доставките на Украйна на минохвъргачки с калибър 82 mm и 120 mm, артилерийски снаряди с калибър 122 mm и 152 mm и ракети с калибър 122 mm. Няма друга страна от НАТО, която да може да се похвали с толкова голям обем производство на боеприпаси, наред с други, за системи от съветски тип като 2С1 Гвоздика, 2С3 Акация, ДАНА М2 или БМ-21 Град.
Това са основни снаряди с обсег от 9 до 11 мили за най-популярните артилерийски системи. За ракетите Grad, в зависимост от версията, обхватът пада между 12 и 25 мили. Струва си да се отбележи, че първоначалните правителствени доставки от складовете обикновено включват най-старите боеприпаси, тъй като така нареченото „бойно бракуване“ е по-евтино от конвенционалното обезвреждане.
Освен това България произвежда голямо количество боеприпаси под формата на минохвъргачни снаряди, гранати за пускови установки РПГ-7 и снаряди за безоткатни оръдия СПГ-9. Стандартните гранати PG-7VL, способни да пробият 20 инча бронирана стомана, вече са неефективни за обикновен войник в ерата на модерната броня, но са подходящи за използване срещу FPV дронове. Те се оказаха успешен начин за унищожаване на стари оръжия, но се характеризират с ниска ефективност срещу руските “бронирани хамбари”.
Ситуацията е различна с гранатите PG-7VT, оборудвани с предшественик, способен да демонтира реактивна броня или подобни бариери. Освен това има термобарични гранати RTB-7MA за RPG-7, които са много ефективни за разрушаване на укрепления. Украинците често ги използват като преносима артилерия.