След като Международният наказателен съд издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху за войната в Газа през ноември, видео беше споделено хиляди пъти в публикации в социалните медии, които невярно твърдяха, че показват израелския лидер, който е бил атакуван, докато изнася реч. Видеото всъщност показва нападение срещу български политик през януари 2013 г.
„Международен наказателен съд издава заповед за арест, израелският премиер Нетаняху е нападнат“, гласи опростен китайски текст, насложен върху клип, споделен на 23 ноември 2024 г., пише AFP Hong Kong.
Клипът, гледан повече от 52 000 пъти, показва мъж, който е повален на земята и ритан, след като е насочил оръжие към някой, който говори на подиума.
Това се появи, след като Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, неговия бивш министър на отбраната Йоав Галант и военния шеф на Хамас Мохамед Дейф на 21 ноември (архивирана връзка).
Заповедите за арест – които Нетаняху определи като „антисемитски“ – бяха издадени по подозрение за „престъпления срещу човечеството и военни престъпления, извършени“ в Газа след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Безпрецедентната атака на Хамас доведе до смъртта на 1208 души, предимно цивилни, според данни на АФП, базирани на официални данни.
Ответната офанзива на Израел е убила най-малко 44 580 души в Газа, предимно цивилни, според данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването, които ООН счита за надеждни.
Клипът също беше споделен хиляди пъти заедно с подобни твърдения, че Нетаняху е бил атакуван след издаването на заповедта за арест в други платформи за споделяне на видео, включително Douyin и новинарския агрегатор Netease.
Видеото обаче е старо и всъщност показва нападнат в България през 2013 г. политик.
Обратно търсене на изображения в Google по ключови кадри от фалшиво споделения клип доведе до подобно видео в репортаж, публикуван на сайта на частната българска телевизия bTV на 14 август 2013 г.
Репортажът е за начало на съдебно дело срещу Октай Енимехмедов, обвинен в опит за убийство на българския политик Ахмед Доган.
Доган беше нападнат на сцената по време на националната конференция на партията си през януари 2013 г.
Последващите обратни търсения на изображения доведоха до подобни кадри в официалния YouTube акаунт на AFP, където бяха публикувани на 20 януари 2013 г.
„България: Атака срещу лидера на партията на турското малцинство“, гласеше заглавието му на френски език.
По-долу е сравнение на екранна снимка на фалшиво споделения клип (вляво) и кадрите, както се появява в официалния акаунт на AFP в YouTube-
АФП съобщи, че Доган е говорил пред делегати на своята партия ДПС на 19 януари 2013 г., когато младият му нападател, облечен в черно, е извадил несмъртоносното оръжие и го е насочил към главата му.
Първоначално видимо зашеметен, Доган отхвърли ръката на нападателя, преди да се стреля.
И двамата мъже паднаха на земята в последвалото сбиване, а шепа делегати на конференцията се втурнаха към сцената и заритаха нападателя.
Полицията каза, че мъжът е имал два ножа, както и газовия пистолет, а експерти по-късно потвърдиха, че пистолетът е несмъртоносен.
Нападателят – Октай Енимехмедов – е осъден на три години и половина затвор за закана за убийство на Доган, но е оправдан за опит за убийство.
Върховният съд на България потвърди тази присъда с решение от април 2015 г.