Средновековните жени са използвали неофициални социални мрежи, през които са споделяли здравословни проблеми и медицински съвети, точно както и днес, пише The Conversation.
През Средновековието медицинската наука все още е доминирана от древните писания на Хипократ от V век и Гален от Пергамон от II век. На жените вече се гледа малко по-сериозно като на лечителки и носителки на мъдрост за женското тяло и здраве. Но въпреки това, когато става дума за болести, на почит са познанията на мъжете, а жените са пренебрегвани. И те започват да създават свои неформални мрежи за общуване и предаване на медицински познания като начин да се практикува медицина тайно и да предават ценни съвети.
The Disaff Gospels, публикувана за първи път във Франция около 1480 г., е колекция от „евангелия“ относно бременността, раждането и здравето. Създадена е по време на тайни срещи на френски жени, които се събират с вретената да предат лен.
Тези жени, предимно от регионите на Фландрия и Пикардия, се срещали през дългите нощи между Коледа и началото на февруари, за да съберат мъдростта на своите предци и да я предадат на жените, идващи след тях. Смята се, че срещите са били организирани от местен селянин, който е избрал шест по-възрастни жени. Всяка от тях разказвала своя опит и споделяла съвети по редица теми като бременност, раждане и брак. Бил нает и писар, който записвал всяка казана дума. Преди този исторически момент лечебните похвати се предавали само сред селските жени – от уста на уста.
Много от жените лечителки, председателстващи тези събирания, били смятани за вещици или с някакви сексуални отклонения.
До 1400 г. медицинските текстове са били предавани за поколенията само от мъже. Средновековните жени не са имали авторитет или статут на обучени медицински специалисти, но някои, особено във висшите класи, съставят рецептурници с народна медицина за здраве и благополучие. Един такъв ръкопис е Диетата на кралица Изабела от началото на 15-ти век – колекция от рецепти за поддържане на здравето и борба с болестите.
Жените си разменяли здравни съвети и писане на писма. Историците събрали тези древни документи, едно от тях е от 1455 г. В него жена на име Алис Крейн пише на приятелката си Маргарет Пастън, за да я попита дали е доволна от лечитeля си или да й прати спешно своите препоръки.
През 16-и и 17-и век медицинската професия става още по-институционализирана. Жените губят голяма част от уважението, което са спечелили като лечители. Мнозина смятали, че има нещо демонично в лечителските им способности и започнали гоненията на вещици. Неформалните социални мрежи – седенките с разговори с медицинска насоченост – се прекратили за няколко века.
В световен мащаб зависимостта от социалните мрежи често е повишена в селските райони, където неграмотността и липсата на достъп до обучени специалисти и образование е факт.