Техеран атакува Израел с 300 дрона и ракети като отмъщение за атаката посолството в Сирия на 1 април, при която загинаха няколко висши ирански военни. В Израел преживяха безсънна нощ, а повечето хора по света се молят еврйската държава да не отвърне на удара. В целия драматизъм на ситуацията ние, българите, е добре да направим своя прочит.
Политиците в Израел може да са грешни и лоши, но там има държавност и държава. Как действа тя в защита на своите граждани? Първо – 99% от дроновете и ракетите са прихванати и унищожени, преди да достигнат целите си. Второ – изградена е система за сигурност за известяване и укрития, които гарантират сигурност на всеки гражданин.
Днес, броени часове след атаката, животът продължава, възстановяват се дори самолетните полети. Затворени остават единствено детските градини и училищата, защото най-голямата грижа на израелската държава са децата.
Представяте ли си какво би се случило в България, ако станем обект на подобно нападение? Как ще действат правителството и българските генерали, как ще ни информират за атаката и кой от нас какво ще прави?
Макар отдавна е известно, че на нас не ни трябва външни атаки, за да се изтребваме в безумни катастрофи по пътищата и пиянски свади.
Днес във фокуса на новините безспорно са две събития – при атаката с 300 ирански дрона и ракети в Израел е пострадало едно бедуинче, което се разхождали навън в тревожната нощ. В България лекарите се борят за живота на двегодишно детенце, простреляно в главата от 11-годишно момче в ромската махала на Враца.
На фона на тези две новини логичният въпрос е кой определя външната и вътрешната политика на България днес? Дали българската позиция по конфликтите в Украйна и Близкия изток се пише в Народното събрание /защото сме парламентарна република/, дали в Президенството, в кабинета на премиера или на министъра на външните работи. Или в партийните офиси или по къщите на Борисов, Доган, Кирил и Асен?
Докато политиците, които от години дърпат юздите и употребяват властта, се замерят с мръсотии в поредната кална кампания, как функционира държавата България, докато в две точки, отдалечени само на по 1000 км от нас светът гори.
А е известно, че ако не си подредиш добре къщата, когато гори у съседа ти, ще пламне и у вас.