14 от общо 218 населени места в област Пловдив са на воден режим. Това съобщи управителят на ВиК инж. Антон Гълъбов по време на среща за безводието, свикана от областния управител проф. Христина Янчева. Само в едно село няма водопроводна система и това е Поройна, където дружеството е изградило довеждащи системи, а Община Първомай ще изготви проект за водопроводна и канализационна мрежа.
Необходими са сериозни инвестиции от страна на държавата за обновяване на 60-годишната ВиК мрежа, коментира още инж. Гълъбов. Трябва да бъде решен на национално ниво и въпросът с проекта за водоснабдяването на Пловдив от яз. „Въча“. По думите му Стратегията за развитие на ВиК сектора е изтекла през 2023 г. и е необходимо да се осъвремени и да се изготви национална програма, която да превърне водата в национална кауза.
„Целта е да обсъдим ситуацията в момента и да предложим мерки за ограничаване на последствията от климатичните изменения на територията на област Пловдив“, обясни проф. Янчева.
В срещата участваха още директорът на Басейнова дирекция “Източнобеломорски район” Васил Узунов, управителят на „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Марица“ инж.
Костадин Чолаков и директорът на дирекция „Превантивна дейност“ в РИОСВ-Пловдив Димитър Димитров.
На база на дискусията, продължила повече от час, участниците се обединиха около четири основни предложения. Първото е свързано със синхронизиране на подзаконовите актове със Закона за водите, които да отговарят на промените в климата и обществените потребности. Необходимо е държавата да инвестира спешно средства във възстановяване на инфраструктурата на водоснабдителните и мелиоративните системи. В същото време трябва да се облекчи процедурата за ползване на водата за поливни нужди. Четвъртото предложение е за спазване на месечните графици за използване на вода от комплексните язовири.