Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди незабавни действия срещу насилието на обществени места и домашното насилие.
А търговските центрове засилват мерките за сигурност след последните случаи на агресия и хулиганство от страна на трима младежи.
“Охранителите имат право да задържат, имат право да упражнят сила, но ако един или двама охранители срещу група младежи, които са физически добре подготвени, по-скоро охранителят би се въздържал. В случай, че не може да деескалира ситуацията, охранителят трябва да повика подкрепление. Това е най-правилният ход”, заяви Николета Атанасова, председател на Българска камара за охрана и сигурност.
Агресията сред подрастващите се увеличава, показва практиката на експертите, които работят с малолетни и непълнолетни.
Непълнолетните са от 14 до 18 години.
Носят наказателна отговорност и могат да бъдат предприети възпитателни мерки спрямо тях. Малолетните са до 14 години. Спрямо тях се прилагат единствено възпитателни мерки.
Тези мерки са по закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Те се налагат от местни комисии към районите, в които живеят децата.
“Най-големият брой са хулиганствата, увреждане на чуждо имущество и кражби. Те се чувстват безнаказани и когато са на големи групи, са анонимни”, каза Ваня Цонкова – СДВР.
След нападението в столичен мол тримата задържани младежи ще бъдат заведени на отчет в детска педагогическа стая и с тях ще работи инспектор.
От “Закрила на детето” също ще бъдат уведомени и ще трябва да започнат работа с момчетата.
От началото на годината в СДВР са постъпили 13 подобни сигнала за хулигански прояви в търговски центрове, а предходната година е имало 9 случая.
При работата с малолетни и непълнолетни могат да се прилагат 13 възпитателни мерки.
Най-тежката е интернат, а по-леките – предупредителни, като например ограничение за посещаване на определени места. Може да бъде назначен и обществен възпитател.
“Ако е с едно престъпление, ходят поне веднъж в месеца, ако вече е с повече престъпления, ходят доста по-често. Това са разговори, беседи по отношение на техните прояви и това как трябва да продължат да се държат по-нататък в обществото, но на територията на София има 34 инспектора от детска педагогическа стая, които за мен са крайно недостатъчни за тази профилактична работа. Има родители, които не виждат смисъл. Решават да обжалват решенията на комисията, но с това те не помагат на децата си. За мен родителите трябва да имат контрол върху децата си. Трябва да знаят къде се намират и какво правят”, заяви Ваня Цонкова – СДВР.