Важни проекти в Пловдив отлежават във фризера заради липса на пари, а в същото време 2 милиона лева от общинската хазна отлежават близо година в сметките на частна фирма.
До абсурдната ситуация се стигна заради огромното забавяне в избора на фирма за авторски надзор за изграждането на двете спортин зали на ул. “Солунска” в район “Западен”. „
Още през 2022 година проектите са одобрени. За изпълнител е избрана “Парсек груп”.
Миналия септември, в навечерието на местните избори, тържествено бе ударена първата копка, а общината е превела 2 млн. аванс на фирмата. Целият проект е на стойност близо 6 738 968 лв. Средствата са планирани от капиталовата програма в общинския бюджет. Първоначално бяха заложени в 2 бюджетни години, но явно финансирането ще се проточи във времето.
Миналата есен теренът бе ограден, но след първата копка строителството така и не започна. Оказа се, че общината не е избрала фирма за авторски. Това е едно от задължителните условия за открването на строителната площадка.
Едва миналата седмица всичко с разрешението за строеж и надзора е финализирано, а днес получихме разрешение да зпочнем работа”, обясни пред “Пловдив Дейли” Бончо Бонев от “Парснек груп”. Авторският надзор след проведена обществена поръчка е възложен на фирма “Гео Груп” ООД.
Много зали и нито една читава
Радетел за строителството на двете зали е бившият кмет Здравко Димитров. Той и екипът му стартираха мащабно спортно строителство в предишния мандат, а инвестициите в зали и стадиони надхвърлиха 150 млн. лева.
До момента обаче нито един проект не е завършен изцяло.
За стадионите на “Ботев” и “Локомотив” са осигурени 74,5 млн. лева от специализирания фонд към МРРБ за общински проекти. Олимпийският плувен басейн “Младост”, чакан в Пловдив от 45 години, напредва по график след първоначалните фалстартове. Зала “Дунав” пък, чиято първа копка бе през есента на 2019 година, гони градски нов рекорд за бавно строителство. Макар и готова, тя все още не е открита, а и не е ясно кой ще я стопанисва.
На фона на големите инвестиции Пловдив все така няма нормална зала за тренировки и мачове от вътрешните първенства. Високият наем и проблемите с експлоатацията правят “Колодрума” почти неизползваем за спортните игри.
Единствената алтернатива за градските клубове засега остава частната зала СИЛА, където мениджмънтът показва, че с умно управление подобни съоръжения могат да работят на пълни обороти обороти и да се самоиздържат. Подобен опит съвсем скоро ще бъде направен и със зала “Строител” в “Кършияка”.
Задачата изглежда лесна за чстните инвеститори, но все така непосилна за община Пловдив, която разполага с много спортни зали и нито една читава.