Учебникът и тетрадката на хартия поемат към историята. Целият материал за гимназията на и издателства вече ще е достъпен напълно безплатно в дигиталната образователна платформа iZZI.
От предстоящата учебна 2024/2025 година учениците от гимназиален етап, които учат по изданията на „Анубис“, „Булвест 2000“, „Изкуства“ и Klett, ще могат да се възползват от безплатен достъп до електронните ресурси.
Освен достъп до електронните учебници, децата ще могат да се възползват и от допълнителните интерактивни материали в платформата, която събира на едно място над 65 000 ресурса. Те са разпределени в над 300 учебници и повече от 30 000 интерактивни задачи, повече от 100 3D и VR панорами, над 4000 видеоматериали, повече от 11 000 аудиоматериали, различни образователни игри и симулации. Сайтът е разработен, за да предложи на учителите нов подход към преподаването на учебния материал, a учениците от своя страна да имат достъп до следващо поколение образователна среда, в която обучителният процес преминава по занимателен и интерактивен път.
Всеки ученик може да активира безплатния достъп до електронните ресурси като създаде профил „ученик“ при регистрация в www.id.klett.bg.
“Предоставеният достъп за учениците е до проверено дигитално съдържание, актуализирано според изискванията и промените в програмите на МОН. Като традиционен образователен издател сме приели, че усъвършенстването на специфичното за всеки предмет съдържание и своевременият достъп до крайния потребител може да бъде осъществен единствено в тази форма. Чрез функцията за достъпност, учениците с дислексия имат възможността да използват свободно електронните учебници, а чрез разнообразието от 3D модели, интерактивни чертежи, схеми, карти, опити, симулации, предложения за проекти и други интерактивни ресурси, може да се провокира интереса и любопитството на децата към различните предмети и области на знания”, твърди Бояната Табакова, мениджър на екип „Дигитални проекти”.
Преминаването на учебния материал изцяло в електронна среда има много предимства – обучението е по-лесно и по-интересно, а инициативата има и екологичен ефект, защото се пестят тонове хартия.
Платформата обаче има и много противници. “Децата и без това не излизат от смартфона, а сега съвсем няма да откъсват очи от него. И ако им направиш забележка, че си губят времето в безмислени игри, те ще контрират – уча”, коментира Иванка Петкова, учител по български език и литература.
Другото притеснение в гилдията е, че платформата ще е рай за преписвачите, защото не е ясно как може да бъде ограничаван достъпът до нея по време на изпити.