Британски учени подготвят най-големия пробив в историята в битката срещу рака.
Звеното за клинични проучвания към университета на Саутхемптън ще ръководи нова програма на NHS England, която цели да ускори изследвания за революционно лечение на коварната болест.
Програмата Cancer Vaccine Launch Pad (CVLP) има за цел да подобри достъпа на пациентите до клинични изпитвания, при които се тестват нови имунотерапии. Това ще ускори разработването на персонализирани ваксини срещу рак, твърди изданието Daily Echo, цитирано от БГНЕС.
Ваксините срещу рак имат потенциала да подобрят начина на лечение на болестта, особено при онези видове рак, при които понастоящем възможностите за лечение са ограничени или много тежки за организма на пациентите“,
а терапията често е неуспешна, коментира директорът на звеното за клинични изпитвания в Саутхемптън проф. Гарет Грифитс.
Ракът е най-масовото заболяване по света, което застрашава живота на пациентите. По смъртност той изпреварва инсулта, инфаркта и диабета, както и всички тежки вирусни заболявания.
СВЕТОВНИЯТ БИЧ
Според прогнозата на Световната здравна организация през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще достигне 35 милиона, което е увеличение със 77% спрямо 20-те милиона случая, диагностицирани през 2022 г.
Най-разпространената форма в света е ракът на белите дробове, следван от рака на женската гърда, колоректалния рак, рака на простатата и стомаха. По света обаче е регистрирана по-висока преживяемост при случаите на онгологични проблеми в последните 2 десетилетия.
Според експертите ранната диагностика е в основата на успешното лечение. Индивидуалната ваксина обаче ще е истинска революция в битката с рака.