На 1 април отбелязваме Деня на шегата. Традиция на този ден е да се пошегуваме с близките си, да ги поизлъжем в рамките на добрия тон.
Една от теориите за възникването на празника е свързана със смяната на Григорианския календар във Франция. До този момент 1 Април се е празнувал като Нова година, със смяната на календара обаче много хора остават “излъгани”, че всъщност датата не е сменена и ще празнуват Нова година, пише thecomedyclub.bg.
Молитва смъква цената на тютюна
Кутия с тютюн е причината за една от старите шеги във Великобритания. През 1614 г. крал Джеймс пуска слух сред гражданите на Лондон, че ако се помолят много силно, цената на тютюна ще падне. Това правят лондончани и наистина, тютюнът се оказва два пъти по-евтин, а те го изкупуват. След като разбират, че това е шега само за един ден, те са били много разочаровани, че са похарчили парите си за тютюн, вместо за храна.
Пирът на глупаците по гръцки
Древните гърци обичали да посвещават празници на своите богове и полубогове. В Елада традицията за Деня на шегата се свързва с празненствата, които организирали, нещо като античния вариант на корпоративните партита днес.
Тази традиция толкова се харесала на римляните, че те я пренесли и в тяхната култура като празниците Хилария в чест на богинята Сибила. Празниците продължавали от 25 март почти до 1 април и сме сигурни, че ако можеха, римляните щяха да разказват доста истории за тях.