На 12 април 1961 г. границата между Земята и Космоса остава само мит. Човекът, който я преодолява – военният пилот Юрий Гагарин влиза в историята като първия космонавт. През 1969 г. датата е обявена за Международен ден на авиацията и космонавтиката. На 7 април 2011 г. Общото събрание на ООН приема резолюция, според която Международният ден на човешкия полет в космоса 12 април се чества като начало на космическата ера за човечеството. На този ден специално внимание се обръща на стремежа космическото пространство да се поддържа да мирни цели.
На 10 април пък се навършиха 45 години от полета на първия българин в Космоса. Георги Иванов излита през 1979 г., като на борда на изстреляния кораб “Союз 33” той е с руския си колега Николай Рукавишников. По план корабът е трябвало да остане в орбита седем денонощия, но проблем с един от двигателите осуетява скачването му със станцията “Салют 6” и принуждава екипажа аварийно да се завърне на Земята, след като прави 31 пълни обиколки около нея. Иванов и Рукавишников прекарват в Космоса едно денонощие, 23 часа и една минута.
За празника президентът Румен Радев ще удостои с Почетен знак изявени военни пилоти. Те ще бъдат отличени за значимия си принос за развитието на българската авиация. По-късно в Централния военен клуб ще бъде отбелязана и 45-годишнината от полета на Георги Иванов.