Бомба с цените на тока цъка от няколко месеца в България. Проблемът идва от огромните разподи за така наречената балансираща енергия, която влиза в сметките на всички потребители.
Заради нарастващите мощности от соларни централи и други ВЕИ, чийто капацитет не може да се контролира, нараства необходимостта от балансиращи мощности. Най-голямата такава в България обаче – ПАВЕЦ Чаира, отдавна не работи заради авария на турбина, която извади от строя цялата централа. Тя е част от каскадата “Белмекен-Сестримо” и е най-голямата балансираща мощност на Балканския поуостров.
Преди години приемаше единствено излишната енергия, произвеждана от АЕЦ “Козлодуй”. През последните години обаче енергийният пазар в България и в Европа се променя драстично. Навлизат много нови ВЕИ, които са трудни за управляване, и реализират по-големи дисбаланси за сметка на много по-гъвкавите мощности на ТЕЦ-овете. Създават се проблеми в балансиращия пазар, като България е отговорна за 50% от всички дисбаланси на европейския енергиен пазар, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Мария Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация Свободен енергиен пазар (АСЕП).
Експертите предупреждават, че огромните инвестици, които се насочват в соларни паркове и нови мощности в ядрена енергия без осигурени балансиращи мощности за тях ще създадат още по-голям проблем в следващите години. На практика новото производство без възможности за контрол върху капацитетите има нужда от цяла нова каскада като “Белмекен-Сестримо”, но такава няма къде да бъде изградена, а липсва и финансиране.
В ситуация на недостиг на мощности цената на балансиращата енергия поскъпва драстично. В същото време от асоциацията на ВЕИ фирмите настояват държавният Електроенергийн системен оператор /ЕСО/ да върне надвзетия приход за зелена енергия.
От неразбориите в енергетиката страдат всички – и производшителите, и потребителите.
Според Мария Кръстева краткосрочните решения включват да се върне надвзетият приход на фирмите, защото в противен случай те са застрашени от фалит. Кръстева смята, че ако ПАВЕЦ “Чаира” се върне в системата като балансираща мощност, това би решило всички проблеми.
Дотогава обаче трябва спешни решения, а производителите на зелена енергия вече обмислят да спрат едновременно работата на централите, защото са на загуба при липсата на прогнозируемост.
Такова действие обаче ще рефлектира по много начини на системата, включително и по-високи цени за всички.
Днес от Комисията за енергийно и водно регулиране бявиха, че готвят анализ на възможните решения във връзка със създалата се ситуация с екстремно високите цени на пазара на балансираща електроенергия.
До края на следващата седмица КЕВР ще приеме и постанови решение, с което възникналият проблем да бъде разрешен чрез по-справедлив начин на разпределение на разходите за балансираща електроенергия между всички участници на пазара.
Междувременно заради горещините и по-голямото потребление в съседна Гърция, с която сме на общ евнергиен пазар, цената на елестроенергията на борсата “ден напред” за утре достигна 252 лева за мегават/час. Поскъпването е с 20% на седмична база.