Христос Воскресе! Christus resurrexit! K’ristos harut’yun arrav!
Да, Воистина Воскресе. Защото днес е Великден за арменците, католиците и протестантите. От снощи представители на трите общности се черкуваха в големите храмове, а днес в католическите църкви освещават кошниците с храна.
Много хора се питат защо има разлика в датите на честване между католическия и православния Великден?
Определяне датата на Великден
Датата на големия празник се определя според различни календари от двете най-големи християнски църкви. Православната църква определя датата за празнуване на Великден според Юлианския календар, а католическата църква – според Григорианския.
Датата, на която празнуваме Великден се определя спрямо първото пълнолуние след идването на пролетта – пролетното равноденствие.
И при двете църкви периодът, в който може да се чества Великден, е 5-седмичен, но за католическата църква този период започва по-рано.
Обикновено католическия Великден се пада седмица преди православния, но тази година имаме най-голямото възможно разминаване от 5 седмици.
Православните християни спазват и изискването Великден да не съвпадне с еврейската Пасха.
Разлики в начина на честване и обичаите
Символ на православния Великден е яйцето, а на католическия – заекът. Католиците също боядисват яйца, но не се чукат с тях за здраве и за д излъчат “борецът”, а ги крият в къщата, а децата трябва да ги намерят. Православните си разменят боядисаните яйца, обреден хляб и курабии с вразите “Христо Воскресе” и “Воистина воскресе”. При католиците децата търкалят боядисаните яйца по поляна. Те наричат празника Пасхано тридневие и според традицията той е сърцето на литургичната година.
Обредните хлябове или козунакът са неотменна част от традициите на Великден и за православните, и за католиците.