Символът на Белащица – хилядолетният чинар, съхне, а загрижени жители на селото събират средства, за да го спасят. За проблема с легенадарното дърво на възраст над 1100 години първи алармира Трифон Паскалев.
“От 2-3 години забелязвам, че все повече и по-големи клони на вековното дърво изсъхват и ситуацията не изглежда никак добре! Още е юни, а малкото му останали листа вече са започнали да пожълтяват”,
пише Паскалев в социалните мрежи на селото.
Той предполага, че заради сухите и горещи лета през последните години дървото е започнало да линее. Вадата, която допреди време е напоявала растителността, е пресъхнала, затова Трифонов решил да се заеме със случая и се допитал до специалисти, които знаят как да възобноват водозахранването. За целта обаче са необходими средства за закупуване на около 200 метра полиетиленова тръба с диаметър 90 мм, издържаща на налягане от 5 бара, както и доброволци, които да разчистят трасето.
“Моля, тагвайте хора или фирми, които могат да помогнат”, призова жителят на Белащица.
В селото вече е започнало събирането на дарения за закупуване тръбата. Всеки, който желае да се включи, може да дари в специални кутии в магазин “Маги“, железарията под училището, кафенето на Читалището, при Трифон Паскалев или в кметството на селото.
Чинарът край с. Белащица е висок 15 метра. Обиколката на дънера му е почти 14 метра, което го прави най-дебелото дърво в България. Според разкази на местните, чинарът бил засаден от преселените тук през 1014 година ослепени Самуилови войници, които го донесли като фиданка на управляващия по това време Филипопол ромейски пълководец – Никифор Ксифий.
Носят се легенди, че на хилядолетния чинар цар Калоян е връзвал коня си, а да се възхитят на животворното чинарено дърво в селото са идвали и цар Борис III и царица Йоана.
Вековното дърво е било вдъхновител и на големия български поет-символист Пенчо Славейков, който е написал под клоните му поемата си “Неразделни”.