Французите се отправят днес отново към урните, за да гласуват във втория тур на предсрочните парламентарни избори, свикани от президента Еманюел Макрон. Първият тур на 30 юни определи крайната десница “Национален сбор” за победител. Ако посоката се затвърди днес, за първи път след Втората световна война крайнодесните може да се върнат на власт.
Какъвто и да е резултатът обаче, изборите рискуват да подкопаят статута на Макрон като една от най-значимите политически фигури в Европа и ключова западна опора за Украйна в борбата с руската инвазия.
Франция е на прага на сеизмична политическа промяна
заявиха анализатори от Европейския съвет за външна политика (“ECFR”), като предупредиха, че дори Макрон да контролира правителството след изборите, той ще бъде изправен пред законодателни блокажи, които ще отслабят гласа на Франция на европейската и международната сцена.
Припомняме, че държавният глава насрочи настоящите избори след слабото представяне на неговата политическа сила на изборите за евродепутати в началото на юни. Мнозина определиха това като съзнателен, но голям риск, който не доведе до очакваните от Макрон резултати.
Предвижда се първите резултати да станат известни тази вечер след приключването на гласуването в 21.00 ч. българско време в големите градове. Днес ще бъдат разпределени 501 от общо 577 депутатски места в Националното събрание, като останалите бяха обявени след първия изборен тур.
Резултатът от френските избори ще се разглежда и в светлината на нарасналата подкрепа за крайната десница в Европа, отчетена на изборите за Европейски парламент миналия месец. Очаква се решенията на френските избиратели да дадат отражение на подкрепата за Украйна, дейността на НАТО, разширяването на ЕС и съдбата на мигрантите.
Още повече че Марин Льо Пен декларира, че крайнодесният “Национален сбор” няма да позволи на Украйна да използва френски оръжия с голям обсег на действие в борбата с руската инвазия, в случай че партията има право на глас в правителството след настоящите парламентарни избори.
В коментар пред Си Ен Ен Льо Пен тя заяви, че евентуално правителство на нейната партия ще гарантира също, че френски войски няма да бъдат разположени в Украйна при никакви обстоятелства.
Льо Пен потвърди позицията на “Национален сбор”, след като по-рано тази година президентът Еманюел Макрон отказа да изключи възможността за изпращане на френски войски в Украйна, които да помагат за обучението на украинските сили.
Макар да се съгласи, че Украйна трябва да може да се защитава от руската агресия, лидерът на НС Жордан Бардела се обяви против доставката на оръжия, които биха могли да доведат до ескалация на войната. Франция не трябва да снабдява Украйна с ракети и други оръжия, способни да поразяват руска територия, заяви той.