Посещението на Урсула фон дер Лайен в Пловдив идва на фона на възраждане на крайната десница в ЕС. Логиката, подкрепена от скорошно изследване на Евробарометър, сочи, че на предстоящите евроизбори крайнодесните и националистическите партии ще се представят много по-добре заради социалната и геополитическа несигурност в Европа.
Припомняме, че Европейската народна партия (ЕНП) утвърди Урсула фон дер Лайен за свой водещ кандидат за европейските избори през юни, с което разчисти пътя ѝ за втори мандат начело на ЕК. Резултатите от изборите на 6-9 юни ще помогнат за определянето на състава на следващата Европейска комисия, чието ръководство Фон дер Лайен се надява да поеме отново.
Залогът е позицията, която Европейският съюз ще заеме през следващите пет години в глобален план в партньорство с ключовия съюзник – Съединените щати, на които предстои да направят собствен избор през ноември между Джо Байдън и Доналд Тръмп.
Според проучванията гласоподавателите в ЕС се интересуват най-вече от въпроси като войната в Украйна, икономическите перспективи, търговския протекционизъм, включително в Съединените щати, риска от изкуствен интелект /ИИ/ за работните места, миграцията и изменението на климата.
Почти седем от десет европейци виждат ЕС като „място на стабилност в един размирен свят“, а държавите членки нямат голям апетит за стъпки, подобни на Брекзит, сочи Евробарометър.
Вместо това крайнодесните кандидати се обръщат към избирателите с националистически – често етнонационалистически – манифести, като обещават да останат в Европейския съюз, макар и с подчертано евроскептична позиция.
Те се обявяват за отстояване на културните и икономическите различия, затягане на граничния контрол и засилване на двустранното, а не на “брюкселското” вземане на решения.
Техните обещания намират отклик сред ключови групи избиратели, като европейските земеделски производители и – чрез умелото използване на TikTok – сред европейската младеж.
Възходът на националистическите правителства в Италия, Унгария и Нидерландия също допринесе за засилване на тяхната привлекателност.
Центърът ще се задържи
Според проучвания на общественото мнение двете основни крайнодесни фракции ще спечелят около една четвърт от местата в следващия 720-членен парламент.
Като цяло обаче се очаква политическият център на Европа да се запази.
Двете основни парламентарни групи – дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) на Фон дер Лайен и лявоцентристките Социалисти и демократи – се очаква да излязат начело, макар и със загуба на няколко места.
И все пак, за да се постигне парламентарно мнозинство, може да се наложи да се формират по-широки коалиции, например с партията на Еманюел Макрон.
Друга възможност е ЕНП да работи с крайнодесни депутати, за което Фон дер Лайен остави отворена врата – стига те да не са против ЕС или „марионетки“ на Москва.
Урсула фон дер Лайен с италианския премиер Джорджа Мелони
Тя категорично изключи възможността да си партнира със скандалната германска партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Това може да предвещава по-голяма роля за партията на италианския министър-председател Джорджа Мелони, която изглежда желае да действа като силова фигура в следващия парламент. Социалистите в Европа обаче предупредиха Урсула фон дер Лайен, че няма да я подкрепят за втори мандат като председател на Европейската комисия, ако тя продължи да намеква, че би могла да работи с крайнодесни евродепутати, свързани с италианския премиер Джорджа Мелони.
Разногласия по отношение на Украйна
Разследванията за руска политическа намеса чрез десни депутати, насочени главно срещу АзГ, притесниха европейската крайна десница в навечерието на вота.
Но вероятно по-голям проблем за крайната десница са разногласията ѝ по отношение на Украйна.
Една от фракциите, Европейските консерватори и реформисти, в която влиза и партията на Мелони „Италиански братя“, подкрепя Киев в борбата му срещу силите на Русия.
Другата група – „Идентичност и демокрация“, в която членува Национален фронт на Марин льо Пен, е скептична по отношение на предоставянето на допълнителна помощ на Украйна.
Войната е ключов фактор за избирателите
Повече от три четвърти от тях подкрепят общата политика за отбрана и сигурност, а почти толкова искат увеличаване на военното производство, според Евробарометър. Мнозинството одобрява изпращането на военно оборудване в Украйна и санкциите срещу Русия.
Една от основните пречки пред подкрепата на ЕС за Украйна е Унгария, чийто министър-председател Виктор Орбан не крие близостта си с Путин.
Правителството на Орбан ще поеме ротационното председателство на ЕС през последната половина на тази година – то ще определя дневния ред на блока точно когато заседава новият парламент.
По-голямото присъствие на крайната десница в Брюксел и в парламента на ЕС може да повлияе на няколко направления в политиката на блока.
Сред тях са преговорите с Украйна за присъединяване, укрепването на отбраната на ЕС срещу експанзионистична Русия и запазването на пътя на Европа към неутрално въглеродно бъдеще.