Нови интересни експонати радват малките и големи посетители в полярната колекция на Природонаучния музей. Наред с мечката и пингвините, вече могат да бъдат видени и вълнуващи създания като хермелин, полярни сова, лисица и арктически заек.
Експозицията “Полюси” бе открита през февруари с провеждане на първия “Леден фестивал” в музея. Директорът му гл. ас. д-р Огнян Тодоров тогава разказа, че идеята за създаване на залата е възникнала спонтанно след среща на уредниците с проф. Христо Пимпирев, а целта е там да се представят видове от Северния и Южния полюс. Това е последният модул, който се открива в музея като експозиционна площ и е важна част от образователната програма на екипа. Залата ще е динамична и ще бъде обновявана непрекъснато с нови обитатели. Проектът “Изграждане на жива експозиция Антарктида” цели да надгради капацитета на музея чрез изграждане на първата в Европа, а и в света, експозиция от живи екземпляри, редки видове риби и безгръбначни от Антарктическия континент. Общата стойност на аквариума е 200 хил. лева, част от които са собствено финансиране от приходите на музея. Проектът е иновативен и включва няколко етапа – изграждане на експозиция, доставка на живи екземпляри от българските учени полярници от Антарктида, провеждане на Фестивал, създаване на специфично съдържание за експозицията и работа с целеви публики. Партньор по проекта е Българският антарктически институт.
В края на април проф. Пимпирев откри първата експозицията в Европа с жив екземпляр от Антарктическия континент. Така в музея в специално изработен аквариум вече плува риба от рода Нототения, транспортирана с научно-изследователския кораб “Св. св. Кирил и Методий” НИК-421.