Музей на Димитър Кудоглу ще бъде създаден в бившата Белодробна болница, носела името на големия дарител, която приюти бежанци от Украйна и се превърна в техен дом. Идеята е на активистката и създател на “Втори дом” Наталия Елис. Когато ремонтирахме сградата, намерихме портрета на мецената с благодарствен надпис. Поставихме го в библиотеката, за да разказваме за него на посетителите. Наскоро получихме и уникална книга за Кудоглу, която много ни впечатли, разказва Наталия. Заедно с колеги решихме да създадем малък музей, посветен на дарителя, за да запазим историята му, да разкажем повече за неговата дейност, благотворителност и да мотивираме младите и богатите хора да следват неговите принципи. “Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела”, всеки пловдивчанин знае тези думи.
Благодарение на почетния консул на Украйна в Пловдив инж. Димитър Георгиев пък бе възстановен паметникът на Димитър Кудоглу в парка край “Втори дом”.
Наталия Елис призовава всеки, който има някакви материали, свързани с живота и дейността на големия благодетел – книги, макети на сгради или нещо друго, да го дари на бъдещия музей.
През тази година ще се навършат 162 г. от рождението на търговеца на тютюн Димитър Петров Кудоглу, който завинаги остава в историята на Пловдив като най-големия дарител за българското здравеопазване. На мястото, където днес се намира Централна поща, през 1927 г. той създава “Домът на благотворителността и народното здраве”. В него бедните се лекуват безплатно от най-опасните болести за обществото по онова време. Той привлича най-добрите български лекари, закупува една от най-престижните сгради в Пловдив и осигурява оборудването. Дарява и два тютюневи склада, с чиито приходи осигурява издръжката на Дома.