“След пандемичните ограничения в следствие на ковид кризата от последните две години, 2023 г. показа, че туристическият сектор в Пловдив е достигнал пълно възстановяване. Данните сочат и ръст в повечето икономически индикатори спрямо успешната 2019 г., в която Пловдив беше Европейска столица на културата”, съобщи зам.-кметът по културата Пламен Панов на конференцията “Медии и туризъм” на Съюза на българските журналисти, която се проведе днес в Дома на културата. Той посочи, че по данни на НСИ за 2023 г. общият брой реализирани нощувки в местата за настаняване за 2023 г. възлиза на 661 967. Това означава ръст от 28% спрямо предходната 2022, и 30% в сравнение със същия период на 2019 г. “По този показател повишението при българските граждани е с 18% за 2023-а спрямо 2022 г., и с 38% спрямо 2019 г. При чуждестранните граждани, реализираните нощувки са 43% повече спрямо 2022 г. и надвишават нивата от 2019 г. – 20% повече”, отбеляза заместник-кметът Пламен Панов.
Той представи информация и за дейностите по проекта на община Пловдив”Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места” по Програма “Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”. В него са включени 7 културни институции – Градска художествена галерия, Регионален исторически музей, Регионален археологически музей, Регионален етнографски музей, Регионален природонаучен музей, Народна библиотека “Иван Вазов” и ОИ “Старинен Пловдив”. Партньор на община Пловдив е Cross-Cultural Introduction AS (CC-Intro AS) от Норвегия.
Проектът включва подобряване на условията и качеството на представяне на богатото културно наследство на Община Пловдив чрез реновиране и прилагане на интерактивни методи в 7-те културни институции в рамките на града. Реализираните дейности стимулират по-широк интерес към културното наследство и включват обновяване и ревитализиране на помещения, закупуване на витрини за постоянните експозиции и техника за интерактивно представяне на експонатите, разработване на мобилно приложение – тип quest игра, включващо аудио гайд, което представя сградите, залите и част от експонатите на културните институти по интригуващ за посетителите начин.
Заместник-кметът Пламен Панов разказа за пръв път пред медиите и дни преди старта детайли за новото мобилно приложение “Артефакт Пловдив” (ART&FACT PLOVDIV), създадено по проекта, което свързва всички културни институции в Пловдив. То цели да привлече повече млади хора да посетят културните институти на Пловдив, да предизвика интерес към културното наследство на града у българските и чуждестранни туристи, както и да направи по-интересно и завладяващо преживяването на посетителите вътре в самите експозиции. Използвайки мобилно приложение с обогатена/добавена реалност, различните целеви публики, вместо просто да виждат информация, ще имат възможността да взаимодействат с нея – да чуят интересен разказ, да търсят “съкровища”, да научат повече за Пловдив, да разглеждат в детайл експонати, да подредят триизмерен пъзел, да се забавляват, играейки игра, както и да отнесат виртуално част от Пловдив в своята “дигитална” раничка вкъщи, а накрая и да спечелят награда.
Конференцията “Медии и туризъм” бе организирана по повод 180-годишнината от началото на българската журналистика и 130 г. от създаване на организираното журналистическо движение в страната. С форума стартират честванията, посветени на двете важни годишнини на най-старата и авторитетна професионално-творческа и синдикална организация, в която членуват повече от 3200 журналисти.