Пловдивският митрополит Николай опроверга всичките си критици, които често го винят във властолюбие и авторитарно управление на епархията. В писмо до клира и миряните от 18 март той обяви, че не желае да се кандидатира за патриарх, за да не прехвърля върху църквата негативното отношение към себе си.
Може ли обаче Митрополит Николай да откаже да бъде кандидат за патриарх, ако бъде номиниран?
И имат ли право Божите служители на личен избор, когато става дума за службата на църквата? Въпроси, над които пловдивският владика явно ще трябва да мисли още веднъж, преди да стартира избора на нов български патриарх през юни. Защото номинацията му отново е на дневен ред.
„Ако дойде моят ред, бих го предложил – да“. Това заяви Западно- и Средноевропейския митрополит Антонийв интервю за “Свободна Европа”, с което отново разбуни духовете.
По повод писмото на Николай, с което казва, че не иска да бъде номиниран за патриарх, Антоний каза, че „всеки един митрополит, когато става епископ, той дава своите обети, че ще служи на Бог, на Църквата, ще има послушание към българския патриарх, към Светия синод. Оттам нататък, когато поемаме този кръст, ние отдаваме целия си живот на Църквата и това дали някой иска или не иска, това зависи изцяло от Светия синод на БПЦ“.
“Прекалено много хора не желаят митрополит Николай да ръководи Светия синод, защото не им харесва, че няма да могат да прокарват едни или други интереси, които за в ущърб на Църквата“,
каза Антоний. Според него „митрополит Николай, колкото и да му е създаден един такъв мракобесен образ в обществото – със скъпите коли, с “Ролекс”-ите, с лукса, ако отидете в неговата епархия, ще видите едни ремонтирани храмове, пълни с народ, с млади свещеници, които служат“.
Пловдивският митрополит Николай често попада във фокуса на общественото внимание с изказванията си. Той се изказа противоречиво за членството на България в ЕС през 2008 година, обяви се против концерт на Мадона и анатемоса сурогатството и съжителството без брак.
“Всеки един от нас има своите човешки слабости, но [Николай] може би като млад в самото начало, е, бил може би, по-емоционален.
Може би сега от дистанцията на времето, той оценява някои неща като грешка, но пък в крайна сметка той винаги е пазел православната вяра и я отстоявал“, коментира Антоний.
Противопоставянето в Българската православна църква е на дневен ред след смъртта на патриарх Неофит. Предстои избор на негов наследник, а преди това избор на Сливенски митрополит.
В края на юни Българската православна църква (БПЦ) трябва да избере нов патриарх сред трима действащи митрополити. Техните имена ще станат известни на 20 юни.
Според устава на Църквата за патриарх може да бъде избран митрополит, който е навършил 50 години и е управлявал епархия в продължение на поне 5 години. От сегашните 13 митрополити 9 отговарят на тези изисквания, като сред тях е и Пловдивският митрополит Николай. Той е единственият, който заяви публично, че не желае да бъде номиниран.
Самият митрополит Антоний не може да е кандидат за патриарх, защото не е навършил 50 години.