Три са основните симптоми, по които може да се разпознае инсултът – внезапно изкривяване на лицето, слабост на едната или другата ръка и рязка промяна в говора. При наличието на дори един от тях трябва да се реагира незабавно, предупреждава доц. Калпачки, ръководител на Центъра за лечение на инсулт в столичната болница “Св. Анна”. Големият проблем е, че тези първи симптоми не се усещат от пациента, а началото изглежда безобидно.
Инсултът не боли, добавя той и посочва, че само двама от 10, при които са се появили първите симптоми, търсят помощ от спешните медици. Останалите осем предпочитат да изчакат отминаване на симптомите, но все повече млади хора стават жертва на това “изчакване”, казва доц. Калпачки.
Един от 10 от нашите пациенти идва в рамките на първия час. След началото на симптомите на инсулт всяка минута умират два милиона нервни клетки, без да има никакъв шанс да се възстановят. Според Европейската асоциация по инсулт от момента на влизане в болницата до започване на лечението на инсулт трябва да мине не повече от един час.
През 2023 г. в България са регистрирани 45 хиляди пациенти с инсулт, от които над 5500 са починали още в болницата, посочва доц. Карпачки. Липсата на здравна култура, превенция и нездравословен начин на живот ни поставят начело на тъжната статистика по смъртност. В България умиращите от инсулт са четири пъти повече, отколкото в другите европейски държави, се казва в доклад на ЕК. Времето за реакция е от критично значение за лечението му.
Мозъчният инсулт е водеща причина за смърт в световен мащаб. Броят на засегнатите в рамките на година е приблизително 15 милиона. За Европа броят на смъртните случаи, вследствие на инсулт, е приблизително 650 000 за година.
Борбата с мозъчния инсулт е насочена главно към овладяване и намаляване на рисковите фактори. Сред най-добре проучените мозъчносъдови рискови фактори са повишеното кръвно налягане, високия холестерол, наднорменото тегло, тютюнопушенето и алкохолната консумация.