Лихвите по ипотечните кредити в България остават най-ниски в целия Европейски съюз. Като цяло банките държат ниски лихви въпреки инфлацията, но ни цакат с високи такси и годишни разходи по заемите. Все по-високи са те за теглене на пари в брой. За да получите 5000 лева на гишето в банката, сметката ви ще олекне средно с 45 лева. Същото е и при теглене от банкомат.
От БНБ отчитат минимален ръст и на лихвите по потребителски кредити. Средният лихвен процент при тях се повишава с 0,04% процента и през април вече е 8,25 процента на годишна база. С 0,07% се увеличава и годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити, съобщават от БНБ.
Ипотечните кредити обаче поевтиняват, макар и минимално. При тях средният лихвен процент се понижава с 0,06 пр. п. до 2,49 процента, а ГПР по тези кредити – с 0,05 пр. п. до 2,80 процента.
Според статистиката на БНБ през април в сравнение с март средният лихвен процент по депозитите на бизнеса с договорен матуритет (ДДМ) в левове се увеличава с 0,62 пр. п. до 2 процента, а по тези в евро намалява с 0,06 пр. п. до 2,48 процента. Средният лихвен процент по овърнайт-депозитите в левове остава на ниво от 0,05 процента, а по тези в евро се понижава с 0,01 пр. п. до 0,08 процента.
При депозитите на домакинствата статистиката отчита, че средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове се увеличава с 0,24 пр. п. до 0,97 процента през април, а по тези в евро се запазва на ниво от 1,10 процента. Средният лихвен процент по овърнайт- депозитите в левове остава на ниво от 0,01 процента, а по тези в евро се повишава с 0,01 пр. п. до 0,02 процента. Средните лихвени проценти по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро се запазват на нивата от предходния месец – 0,10 процента и 0,15 процента.