Италианската соул звезда Марио Бионди ще пее на Античния театър в Пловдив тази вечер от 20 ч. Романтичният изпълнител, наричан наследник на Бари Уайт, пристига със забележителната си група от музиканти. Емблематичният топъл и секси тембър на Марио, съчетан със сдържаното му и елегантно сценично поведение, обещават романтичен концерт на световно ниво. Характерният дълбок глас на Бионди – чувствен, но едновременно с това ясен и уверен, ще изпълни публиката с разтърсваща сицилианска страст.
За малките почитатели на актьорското изкуство Кукленият театър е подготвил две представления на “Роня, дъщерята на разбойника” по Астрид Линдгрен – от 10,30 и 11,45 ч. От двеста години разбойническите родове на Матис и Бурка враждуват. И всичко щеше да продължи кой знае докога, ако един ден на Матис не му се бе родила щерка – Роня. По същото време на смъртния Матисов враг, Бурка, му се ражда син – Бирк. Не след дълго двете деца се срещат и всичко се обърква. Или се оправя?
Издателство “Летера” кани пловдивчани и гости на града да се включат в инициативата “Духовни маршрути”. В 10.30 ч. от площад “Съединение” започва маршрутът “Пловдив по пътя към модерния свят” с ръководител Стефан Шивачев. По време на Освобождението през 1878 г. Пловдив е ориенталски град с население от около 33 000 жители. Само за 70-80 години той преживява времето на своята модернизация и в средата на ХХ век вече е стохиляден град с приложен градоустройствен план, водоснабдяване, канализация, изградена индустрия, построени нови архитектурни ансамбли в централната част. Маршрутът ще бъде илюстриран с подредената в сградата на Регионалния исторически музей на площад “Съединение” едноименна изложба с богат визуален материал и музейни колекции.
Юни е месец, посветен на децата, и екипът на Общински институт “Старинен Пловдив” е подготвил още много вълнуващи събития, с които да провокира тяхното творческо въображение и талант. От 11 ч. започва първото представление от детския театрален маратон в Късноантична сграда “Ирини” в подлез “Археологически” – “Ние, врабчетата” по мотиви от Йордан Радичков и “Приятелство” (театрални етюди) с участието на деца от 5. и 6. клас. От 16.30 ч. е “Спящата красавица” – театър на абсурда по мотиви от приказката на Братя Грим и представление по мотиви от пиесата “Самолетът беглец” на Камен Донев с участието на деца от 4. и 9. клас.
Танцьорите на “Луди Млади” ще отпразнуват 15-годишнината си с грандиозния концерт “Шевици” от 19 ч. на сцената на Летния театър, който обещава да се превърне в едно от най-запомнящите се събития в историята на школата. В него ще се включат над 200 изпълнители, от които повече от 100 деца. Сред специалните гости ще са детско-юношеската танцова школа “Филип Кутев” към Държавен фолклорен ансамбъл “Филип Кутев” и Гайдарският състав “Караджата” с ръководител Явор Бобев към читалище “Никола Вапцаров”. Водещ на концерта ще е обичаният актьор от театралната сцена и малкия екран Димитър Селенски.
Вълнуващия хит “Едип и пророците” представя Драматичният театър от 19 ч. Спектакъл за проглеждането на сърцето. За просветлението, което те спохожда, когато приемеш грешките, платиш заблудите, надмогнеш скръбта и разбереш как и защо да си жив. За отместването на илюзиите, за надникването към бистрия извор, където виждаш смиреното си лице. “Едип и пророците” е спектакъл за смелостта да излезеш отвъд света, пълен с гадатели на нищото, с вестители на катастрофи, с клакьори на хаоса.
Уникалният спортно-културен маратон “Тепе Джамборе” превръща днес Пловдив в пулсираща сцена на активен живот и културно изобилие. Състезание по бягане води участниците на пътешествие през всяко от историческите тепета на Пловдив, минавайки през културни забележителности като Римския стадион, Античния театър. Незабравимо преживяване, съчетаващо спорта и движението с “културно-развлекателни спирки”, подготвени от организаторите. Тепе Джамборе е събор, който ни предоставя перфектна възможност за активна съботна вечер, прекарана с приятели. Всеки участник ще има свободата да премине маршрута със собствено темпо – да бяга, да спре за момент, да се потопи в изкуство, музика или танци. Фестивалът ще ни изненада и с ексклузивен концерт на Subact от Дрезден на Plovdiv Stage Park от 21,30 ч. Масивни барабани, синтезатори и електроника на живо от Германия след финала на маратона-купон в Пловдив.
Със страхотна съботна програма ще се отчете и литературният фестивал “Пловдив чете”. От 10,30 ч. на площад “Централен” Петя Кокудева ви очаква при “Палатката с истории – работилница за сприятеляване”, където ще сподели истории за близки и далечни земи. Срещата ще продължи с творческа работилница. От 10,50 ч. по традиция литературният изследовател доц. Младен Влашки ще води издание на предаването си за света на книгите “Преге” пред публика в Студио 1 на БНР – Радио Пловдив. Специален гост ще е Васил Върбанов с плейлист по списание “Страница”. На площад “Централен” от 11,30 ч. ви очаква Олга Василевска с подкаста “Нов човек” и рубриката “Малки приказки”. От 12,30 ч., отново в Радио Пловдив, преводачката Рада Ганкова ще говори за латиноамериканската и португалската литература. С участието на Цветомила Димитрова и Ина Иванова.
В 16 ч. библиотека “Иван Вазов” ще приюти дискусията “Убежището на книгата”, организирана в партньорство с Агенцията на ООН за бежанците в България. В разговора ще се включат авторите Здравка Евтимова, Петя Кокудева и приятели, заедно с бежанци от Украйна и Сирия. От 17 ч. в Къщата на Верен Стамболян пък ще се проведе “Разговор за Висящите полета на българската литература” с Борис Минков и редколегията на списание “Страница” Клео Протохристова, Гергина Кръстева и Младен Влашки. Час по-късно на площад “Централен” е спектакълът “Музиката е в нас” на театър “Хамелеон”. Съдбата на двама души е преплетена в музиката. Тя ги разделя и ги събира. Чрез музиката те дишат, живеят и общуват, защото тя е навсякъде около нас. А любовта и щастието се крият в малките неща. Подходящ е за всякакви възрасти.
По-късно това щафетата поема Bee Bop Cafe, където ще се проведат няколко събития в рамките на “Пловдив чете”. От 18 ч. поетите Катя Димитрова и Мартин Кръстев застават от двете страни на дебюта. От 19 ч. следва Литературно четене и диалог с участието на Иван Димитров, Захари Захариев, Стефан Иванов, Светослав Тодоров и Стефан Икога. Създателите на издателство “КОТА 0” разказват защо от автори се превърнаха и в издатели. В 20,30 ч. започва “Поезия и музика” със стихове от Анастасия Стоева, Маламир Николов и Нинко Кирилов и концерт на група “НАСАМЕ”.