Кампания за безплатен скрининг на рак на дебелото черво стартира фондация “Лъчезар Цоцорков”. Наричат го “тихия убиец”, засяга и кралски особи, и обикновени хора, но хванат навреме, е напълно лечим. Специфични тестове, както и прилагането на високоспециализирани изследвания, водят до ранното му откриване. Това е и идеята на програмата, която започна на 28 март и до момента има направени над 5700 теста. Целта е да се открие заболяването, когато е локализирано в органа, преди да е настъпил процесът на инвазия към съседни тъкани и органи. Петгодишната преживяемост при хора със заболяване в неразпространен стадий е 90%. Ако ракът се е разпространил в околните тъкани или регионални лимфни възли, петгодишната преживяемост спада до 71%, а при разпростанение в далечните органи, петгодишната преживяемост е едва 14%.
За да се включите в първата национална информационна кампания и програма за скрининг “Заедно срещу рака на дебелото черво”, вземете безплатно теста от аптеки Софармаси. Предоставете фекална проба в една от над 300-те лаборатории в страната, чийто списък може да намерите на уебсайта testvai.bg. В помощ на всички желаещи функционира и безплатен национален номер 0800 202 80. В Пловдив в програмата участват лабораториите Синево, Писанец, Лина, МиЛаб и МЦ Нолекс. Резултатите ще бъдат готови в рамките на следващия работен ден. Отрицателният означава, че изследването не отчита данни за окултен (скрит) кръвоизлив. Положителният резултат показва, че е отчетено наличие на кървене, но не и неговият източник. Ето защо са необходими допълнителни изследвания за точно установяване. Препоръчителна е консултация с лекар за преценка и евентуално направление за извършването на други уточняващи изследвания.
Скринингът обхваща хора от 50 до 74 години и се провежда до 30 юни. Колоректалният рак напредва тихо, без симптоми и засяга както мъже, така и жени. Той е втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване в България. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната. На всеки три минути един човек в Европа става негова жертва.