“Някои губеха разума си и ставаха целите душа. Други губеха душата си и ставаха целите разум. Трети губеха и двете и ставаха добре приети в обществото”. Думите на великия американски поет и романист Чарлз Буковски звучат, сякаш са написани за спектакъла “(Кра)сиви хора” на танцово студио “Дуенде” с хореограф Елена Здравкова-Москова.
Проектът сваля тежестта на общоприетите норми и отключва умовете и сетивата ни за онази дълбоко скрита същност, чиято важност избледнява в тъсене на социална значимост, приемане, сигурност, бягство от самотата. Човекът и Хората, натискът на Обществото, как ни оформя празният морал, изкуствената Норма… Силата като средство за манипулация и вътрешната сила на духа – все въпроси, които можем да осмислим единствено в съприкосновение със себе си – и с изкуството.
В спектакъла, който ще се играе на 28 юни от 19 часа в Кукления театър, участват ученици от НУМТИ “Добрин Петков” и студенти от АМТИИ със специалност “Съвременен танц”.
“Интересно е, когато си музикант, да работиш с танцьори, тъй като двата вида изкуство се съчетават и това е ново за мен. Самата идея, цел и мисъл, които спектакълът иска да предаде на публиката, много ми допадат и се радвам да съм част от проекта”, казва Пламен, един от тримата деветокласници от Музикалното училище в Пловдив, които стоят зад ударните инструменти в проекта.
“На много спектакли и концерти съм свирил, но това, което предстои сега, е нещо съвсем ново за мен. Имам добри впечатления от организацията и се радвам да участвам”, посочва Виктор, второто момче на ударните.
Третият музикант – Никола, е син на Елена. “Много се радвам, че мога да работя с мои приятели и с танцьорите от компанията на майка ми. За мен беше предизвикателство да създавам музика по хореография. Работим в приятелската атмосфера, в която съм израснал, което ме прави щастлив”, уверява младият талант.
Освен изпълненията на тримата инструменталисти, в спектакъла звучи музика от “Ромео и Жулиета” на Прокофиев.
Елена отбелязва и присъствието на двама дарители, помогнали за осъществяването на проекта.
Входът е с покани на цена 10 лв., а за учениците е свободен.