Нова поредица “Срещи с археологията”, създадена специално за хората в пенсионна възраст, стартира Регионалният археологически музей в Пловдив. Всяка от срещите ще има отделна тема, която ще се представя по различен начин: презентация, беседа в залите, демонстрация, работилница. Задължителна част от всяко събитие е непринуденото общуване и споделяне, свързано с темата. По този начин всеки може да открие следите от миналото в своя живот, като в същото време получи възможност за позитивна социализация, а в идеалния случай да се обогати интелектуално и емоционално.
“Срещи с археологията” ще се провеждат всеки първи четвъртък от месеца от 10 ч. в музея, като първата ще се проведе на 6 юни. От екипа подчертават, че инициативите ще бъдат напълно безплатни.
Преобладаващата публика, която музейните събития в България целят да обхванат, е съставена най-вече от деца в различни възрасти. Извън задължителния за културните институции безплатен вход, възрастните хора са до голяма степен пренебрегнати от музеите, което допринася за тяхното взаимно отчуждаване. Визията ни е да провокираме любознателност, да предадем добрите уроци от миналото и така да допринесем за едно по-добро бъдеще на общността. Ние твърдо вярваме, че миналото е основа за бъдещето, ето защо стартираме нашата инициатива, казват от музея. Тя е и във връзка с Международния ден на музеите, който се отбелязва на 18 май, и фокусът, който тази година се поставя върху насърчаване на възможностите за обучение през целия живот.
Две събития са предвидени и за самия Ден на музеите. По традиция отваряме вратите на ежегодната изложба “Открития”, в която представяме най-интересните находки на нашите археолози от отминалия археологически сезон. Всяка година образът на изложбата е продиктуван и от различна тема, като за 2024 г. е “Тайните зад находките”. Във всяка витрина ще откриете допълнителна информация, която ще ви покаже безценните знания, които археолозите виждат в наглед ненужните предмети от миналото. Дори най-малката находка може да крие в себе си голяма история, чакаща да бъде разказана, казват от музея.
В тон с темата за Международния ден на музеите, посветена на образованието, е и новата детска работилница от серията “Съкровища в кутия”. Като подготовка за предстоящия 24 май малчуганите ще бъдат запознати с предшественика на кирилицата. Причудливите знаци на глаголицата са познати на всички, но рядко се говори за тях. В тази работилница, децата ще могат да научат интересни подробности от историята на тази азбука и да създадат за себе си предмет по избор – ключодържател или накит, в който да вплетат красивите букви.
Входът за събитието е 10 лв. на участник. Необходимо е предварително записване, тъй като местата са ограничени. Записването става на телефон 032/624 339, в социалните мрежи на музея или на място на адрес пл. “Съединение” 1.
На 9 май Археологическият музей ще се включи в третото издание на Нощ на историите. Екскурзоводът Калоян Даяров ще представи какво точно е да си археолог. Той има значителен опит в археологическите проучвания, но също така притежава и талант за разказване на увлекателни истории. Неговата интересна перспектива му позволява с лекота да вдъхва живот на музейните експонати и така да превръща всяко посещение в музея в импровизирано пътешествие във времето. Темата, която Калоян ще представи в “Нощ на историите”, ще бъде “Ние, археолозите”. Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града.