Авторитетната рейтингова агенция S&P Global Ratings съобщи, че е спряла оценката си за рейтинга на общинската власт в Пловдив. Причината от “Стандарт енд Пуърс” да сложат града във фризера е, че няма достатъчно и актуална информация да дейността на Общината.
През ноември миналата година от агенцията дадоха ниво BBB с положителна перспектива, което е една от най-високите оценки а общини в България. Спирането на оценката за Пловдив е лош знак за всички банки и финансови институции.
В момента нямаме достъп до информация за най-новите финансови параметри, важните проекти и планирането на града
се казва в съобщението от Франкфурт.
От Агенцията уточняват, че ще подновят наблюдението си и ще възстановят рейтинга на Пловдив, ако получат липсващите данни и ако преценят, че те отговарят на нейните стандарти за качество, навременност и достоверност. Следва предупреждение, че “след разумен период от време” ситуацията не се промени, рейтингите, дадени на общината, ще бъдат оттеглени.
Припомняме, че въпреки сложната политическа ситуация в България “Стандарт енд Пуърс” потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута до ниво BBB/A-2’. Перспективата пред рейтинга остава положителна.
От S&P Global Ratings отбелязаха, че ако бъде сформирано стабилно правителство бързо след изборите през юни и се избегне продължителен период на нестабилност, какъвто имаше през 2021–2023 г., не се очаква да има съществено забавяне на присъединяването на страната към еврозоната.
България обаче все още не отговаря на критерия за ценова стабилност от критериите за конвергенция, които всички страни трябва да изпълнят преди да се присъединят.
Въпреки застаряването и намаляването на населението в трудоспособна възраст обаче от S&P Global Ratings приемат, че икономиката на България има силни перспективи за растеж през следващите няколко години.
Те прогнозират реален растеж на БВП малко под 3% средно през 2025-2027 г., подкрепен предимно от увеличеното вътрешно търсене. Потреблението ще остане силно на фона на устойчив пазар на труда с почти рекордно ниски нива на безработица и положителен растеж на реалните заплати. В същото време средствата от ЕС ще подкрепят инвестиционната активност за няколко години.
България има едни от най-добрите фискални резултати от страните в Централна и Източна Европа.
S&P Global Ratings отчитат, че могат да повишат рейтинга през следващите две години, потенциално с няколко степени, ако България стане член на еврозоната.