Държавата и общината инвестират огромни средства за строителството на стадионите “Христо Ботев” и “Локомотив”, но се оказва, че двете съоръжения не стават за истински футбол. Както се казва, хубави са, но не са довършени. А май са и грешно проектирани.
От ПФК Ботев 1912 вече обявиха, че в следващите седмици жълто-черните ще домакинстват в “Коматево” заради проблеми с тревното покритие на “Колежа”. Тревната епидемия това лято масово поразява стадионите в България, но случаят с “Христо Ботев” е по-особен.
Преди часове пък от лицензионната комисия към БФС предупредиха ПФК Локомотив, че ще може да играе мачове от EfBetet лига на Лаута само в светлата част на деня. Причината – скандалът при спорния гол на Локото в мача с Черно Море, при който системата ВАР не сработи и не бе отчетена явна засада.
След протест от Черно море, които в крайна сметка спечелиха мача на Лаута с 2:1, и публикувани снимки на скандалната ситуация в социалните мрежи, от фирмата, която обслужва системата ВАР, са изпратили писмо до БФС, в което обясняват причините за гафа – слаба маркировка на линиите на игрално поле и недостатъчно осветление.
От Лицензионната комисия към БФС веднага излязоха със становище, че е по-добре домакинските срещи на Локомотив (Пловдив) да се провеждат в светлата част на деня, за да не се стига до следващи гафове и скандали.
Ето какво гласи позицията на комисията:
“Поради недостатъчното осветление на тъчлинията (което възпрепятства коректната работа на видео-асистент регистратора) на сектор В, “Спортклуб” на стадион Локомотив, гр Пловдив, Лицензионната комисия към БФС препоръчва домакинските срещи на ПФК Локомотив Пловдив да се провеждат в светлата част на деня.
Препоръката се отнася в срок до монтиране на осветителни тела на козирката на трибуна “Спортклуб”.
Ясно е, че осветление на козирката на новите трибуни скоро няма да има, като виждаме с какво темпо се движи обществената поръчка за втория етап от реконструкцията на стадиона. В резултат Локомотив ще загуби част от подкрепата на феновете си в следващите месеци, защото не всеки може да ходи на мач посред бял ден, още повече, когато срещите са в работен ден.
От Ботев също ще трябва да свият публиката до капацитета на стадиона в кв. “Коматево” за доста време, защото проблемът с тревното покритие едва ли ще се реши за две седмици, както се твърди в официалното съобщение на клуба. За него се знае отдавна, а треньорът Душан Керкез няколко пъти възропта срещу ситуацията и обвини състоянието на терена за няколко контузии на ключови играчи.
Решението на проблема с тревата е трудно, защото бомбата е заложена още при поектирането на “Колежа”, обясняват специалистите. При стадиони от закрит тип с обемни козирки е необходимо инсталиране на вентилираща система. Такава на стадион “Христо Ботев” не е предвидена и не е изградена. Този факт и продължителните горещини това лято са довели до тотално компрометиране на тревното покритие. При такива горещини и суша на стадиони от затворен тип не могат да се играят повече от 2-3 мача на месец, казват още специалистите. А както е известно, в последните седмици теренът на “Колежа” бе газен през 3 дни.
За двата стадиона се чакат още 75 млн. от държавата според споразумението между Община Пловдив и МРРБ. Дано и с тези пари не я свършим като кучето на нивата, а Лаута и “Колежа” да останат съоръжения само за вътрешна употреба и то с мачове от време на време.
Между другото, проблем с тревното покритие вече има и на новите игрища до езиковите гимназии, в които общината инвестира над 10 млн. лева. Те още не са въведени в експлоатация, но тревата вече е изсъхнала.
Няма ли някой да влезне в затвора ? Стотици милиони се похарчиха а стадиони няма ! Крадци !!