По-малко ще спим тази нощ с преминаването към лятно часово време. Точно в 3 ч. в събота срещу неделя ще преместим стрелките на часовника с час напред.
Всъщност въвеждането на лятното часово време дължим на германците, които по този начин по време на Първата световна война си осигурили повече светли часове за провеждането на бойни действия. Втората държава, която прави това, е Великобритания. Популяризатор на практиката е британският откривател и строител Уилям Уилет, прапрадядо на вокалиста на Coldplay Крис Мартин, бивш съпруг на Гуинет Полтроу и настоящ годеник на Дакота Джонсън. През 1907 г. той публикува брошура, озаглавена “Разхищението на дневната светлина”, в която предлага смяната на времето през пролетта и връщането му през есента. Предложението на Уилет обаче било доста сложно, като включвало преместване на стрелките с 80 минути в четири отделни хода от по 20 минути. Уилет умира през 1915 г. Година по-късно се приема Законът за лятното часово време, който установява практиката часовниците да се местят с час напред през лятото.
Ако посетите Кралската обсерватория Гринуич по време на британското лятно часово време, може първо да предположите, че са забравили да сменят часовниците. Но има конкретна причина, поради която те винаги са настроени на средното време по Гринуич – те са били използвани главно преди първото лятно часово време да влезе в сила през 1916 г., обяснява кураторът на Кралската обсерватория Луиз Девой. По-голямата част от Съединените щати официално спазват лятното часово време от 1966 г. насам. Хаваите, някои райони на Аризона и американските територии на Американска Самоа, Гуам, Северните Мариански острови и Вирджинските острови остават по зимното. България въвежда лятното часово време на 1 април 1979 г.
В страни като Индонезия и Камерун никога не е съществувала смяна на времето. На Бразилия, Китай и Русия също не им се налага да се занимават с това. След като през 2019 г. Европейският парламент се произнесе “за” отпадането на практиката, страните-членки още не могат да постигнат консенсус искат ли отмяна или не.
Коригирането на времето с един час може да не изглежда твърде драстична промяна, но експертите са отбелязали тревожни тенденции, включващи безсъние, сърдечни проблеми, честа смяна на настроенията. Лесен начин да разберете в каква посока се сменят часовниците е да запомните, че те се “движат напред” през пролетта и “се връщат назад” през есента. А следващата промяна ни чака на 27 октомври.