В летния сезон и при екстремно високите температури много хора търсят прохлада на морския бряг или край езера и реки в планината. Удоволствието обаче си има висока цена, ако не се вземат предпазни мерки за защита на кожата от вредното въздействие на слънцето.
Прекомерното излагане на слънчеви лъчи е основната причина за развитие на рак на кожата.
Слънчевата светлина съдържа ултравиолетови лъчи, които могат да променят генетичния материал на кожните клетки, причинявайки някои специфични генни мутации, предизвикващи израждане на клетките.
Слънчевите лампи, солариумите и рентгенът също произвеждат ултравиолетови лъчи, които могат да увредят кожата и да причинят злокачествени мутации на клетките.
Излагането на слънце е водеща причина за рак на кожата, най-сериозната последица от облъчването. Но също така трябва да се вземе под внимание и рискът от топлинен удар, слънчасване, фоточувствителност, възпаление на очите и слънчева алергия.
Най-силно въздействие върху кожата имат UVA и UVB-лъчите, които се различават по дължина на вълната. UVB-лъчите достигат до горната повърхност на кожата, предизвикват пигментиране – т.е. тен, но могат да доведат и до различни степени на изгаряне.
UVA-лъчите обаче достигат по-дълбоките слоеве на кожата и с времето водят до разрушаване на еластични и колагенни влакна, с други думи – увреждат кожата на клетъчно ниво. Ефектите се появяват в рамките на години и могат да бъдат различни – голямо количество бенки, пигментни петна, чувствително стареене на кожата, както и здравословни проблеми, като някои кожни тумори.
Ранните изменения са всички леки и тежки степени на слънчево изгаряне и увреда на кожата, както и различните фототоксични и фотоалергични реакции.
При късните изменения се наблюдава преждевременно стареене на кожата, хиперпигментация и поява на доброкачествени и злокачествени кожни тумори.
За рискова група се приемат хора със светъл тип кожа от скандинавски тип – първи фототип. Към рисковата група спадат и кожи с множество бенки или невуси. При тях е препоръчително да се правят редовни профилактични прегледи при дерматолог.
Как да се предпазим?
- да не се излагаме на слънце от 10.00 до 17.00 часа, когато лъчите му са най-опасни;
- да се обличаме подходящо, когато излизаме на слънце – с леки дрехи в светъл цвят, слънчеви очила с висока защита, шапки с широка периферия;
- да не подценяваме облачното време – слънчевите лъчи все пак достигат до кожата и я увреждат;
- да се поставя фотозащита с минимум 50 SPF и да се подновява на всеки 2 или 3 часа, когато сме активно навън!