Проф. Момчил Мавров поема ръководството на здравната каса. Това стана, след като парламентът прие оставката на досегашния управител Станимир Михайлов, въпреки че той я оттегли днес сутринта. Заради това пък ПП-ДБ ще сезира Конституционния съд.
Проф. Момчил Мавров е магистър по право, магистър по финанси и магистър по здравен мениджмънт. Притежава повече от 10 години професионален опит като заместник-директор на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Свети Георги“ в Пловдив.
Надцакване с оттегляне на оставки в ръководството на Националната здравноосигурителна каса се състоя в парламента между ПП-ДБ и ГЕРБ с ДПС. Първо оттегли оставката си, подадена преди пет месеца, подуправителят на НЗОК Момчил Мавров, номиниран от ГЕРБ – още вчера, а тази сутрин я е оттегли и управителят Станимир Михайлов, предложен на поста от ПП-ДБ. Пленарната зала обаче отстрани от поста му управителя на Здравната каса.
Изтеглянето на оставката на Михайлов стана факт минути след като изненадващо беше вкарана точката за освобождаването на управителя на НЗОК Станимир Михайлов.
Той подаде оставка заедно с подуправителя Момчил Мавров в края на ноември 2023 г. ПП-ДБ и ГЕРБ първо се скараха покрай избора на двамата, след като първите избраха Михайлов за управител, а вторите избраха Мавров за подуправител. В крайна сметка тогава потушиха напрежението, като се споразумяха и двамата да подадат оставки и те бяха факт часове по-късно.
Двамата – управител и подуправител в оставка, продължиха да управляват Касата до днес, когато в залата с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП отстраниха от поста му управителя на НЗОК Станимир Михайлов. От ПП-ДБ протестираха, че Михайлов я е оттеглил и е подал заявление за това в деловодството на НС в 10:12 часа тази сутрин.
Управителят в оставка дойде в пленарната зала и поиска да говори, но не му беше дадено правото да изрази волята си, обвиниха от ПП-ДБ. И заключиха, че смяната му ще доведе до управление на ГЕРБ на парите за здраве.
От ГЕРБ пък контрираха, че ПП-ДБ са принудили Михайлов да оттегли оставката си.
В крайна сметка тя беше гласувана от 116 депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП.
ИТН и “Възраждане” не участваха във вота, след като от ПП-ДБ ги обвиниха, че са в колаборация с ГЕРБ и ДПС.
След гласуването съпредседателят на ПП Кирил Петков обвини, че случващото се в парламента “започва да намирисва на диктатура”.
“Михайлов е тук, в залата. Да каже – това ли е неговата воля, или не”,
заяви Петков и изтъкна, че управителят на Здравната каса я е заявил писмено, но “не му дават да бъде изслушан”.
“Председателят не се съобрази. Г-н Михайлов беше в залата и искаше да заяви каква е действително неговата воля”, заяви Мирослав Иванов и обвини Росен Желязков, че по най-бързия начин е приложил процедурата с кратки дебати и бързо гласуване. От ПП-ДБ напомниха, че случаят е идентичен с отстраняването на Цветан Цветков от Сметната палата, като предположиха, че отново КС ще възстанови на поста му Станимир Михайлов, както е станало и с Цветков.