Покритите мостове са удобни и красиви и често се превръщат в туристическа атракция. Вижте седемте най-величествени съоръжения в Европа, които си струва да посетите.
Мостът Капел в Люцерн
Мостът Капел в швейцарския град Люцерн е най-старото покрито съоръжение в Европа, но и най-дългото – цели 204 метра. Това живописно дървено произведение на изкуството се нарича Капелбрюке – “моста на параклиса”, кръстен е на близкия параклис “Свети Петър”. Емблема на града и една от най-посещаваните от туристите забележителност, той е известен със своите 122 картини, поставени на извития му покрив. Творбите датират от 17. век и повечето от тях са дело на католическия художник Ханс Хайнрих Вагман. Голяма част от тях са унищожени при пожар на 18 август 1993 г. и само около 30 са напълно възстановени.
Пешеходният мост претендира и за най-стария запазен в света, построен е около 1365 г. Непосредствено до него е изградена емблематична осмоъгълна водна кула, която е била използвана за хазна, затвор и стая за мъчения.
Бернският мост във Фрибург
Бернският покрит мост, който се намира в швейцарския град Фрибург, е дълъг едва 40 м, но е удивително красив. Построен е през 1250 г., но настоящата конструкция датира от 1653 г. Този красив мост свързва бреговете на река Сарине и е едно от последните останали дървени съоръжения във Фрибург. Наблизо има и други необикновени конструкции, но те не са покрити. Например мостът Zaehringen също е във Фрибург, но съществува от 1924 г.
Мостът на въздишките в Оксфорд
Няма как да се направи списък на най-величествените покрити мостове в Европа, без да се спомене Мостът на въздишките в Оксфорд, кръстен на прочутия си венециански събрат. Официалното му название е Хертфорд Бридж. Това знаменито покрито съоръжение по уникален начин свързва старата и новата сграда на Hertford College. Удобният въздушен път, който има старинен вид, е завършен едва през 1914 г. По-голямата част от него е проектирана от сър Томас Джаксън.
Понте Векио във Флоренция
Понте Векио над река Арно във Флоренция е друг прекрасен покрит мост в Европа. Според една от версиите е построен през 1345 г. от прочутия художник и архитект Тадео Гади. Първоначално съоръжението, което свързвало кметството и двореца на Медичите, станало тържище на месари и рибари и съвсем очаквано, от мястото се носили не особено приятни миризми. Херцог Фердинанд I го дарил на гилдията на златарите, откъдето взел и името си. И досега на Понте Векио има предимно магазини за бижута. Това е и единственият мост, пощаден от нацистите през Втората световна война. Ежедневно оттам преминават множество хора, затова автомобилите са забранени.
Холцбрюке Бад Зекинген
Покритият мост Холцбрюке Бад Зекинген свързва две държави – Германия и Швейцария и осигурява връзката над величествения Рейн между града на тромпетите Бад Зекинген и средновековния красавец Щайн ам Райн. Това атрактивно дървено съоръжение е сред най-дългите дървени мостове в Европа – 203 м. Първоначалната конструкция е построена през 1217 г., съвременният вид обаче датира от 1700 г.
Ponts Couverts
Технически, Ponts Couverts присъства в списъка почетно, тъй като вече не е покрит, макар името му да означава точно това – “покрити мостове”. Той съчетава конструкция от мост и четири кули във френския град Страсбург. Вдигнати като отбранителни съоръжения, строителството им е завършено през 1250 г. Били снабдени с дървени покриви, откъдето идва и името им, но те били свалени през 1784 г.
Покритият мост в Ловеч
Символът на Ловеч – Покритият мост, е открит през 1874 г. Построен е от майстор Колю Фичето по поръчка на Османската държава, след като буйните води на Осъм отнасят предишното съоръжение, и е единствен по рода си на Балканския полуостров. Подобно на другите шедьоври на Фичето, той бил украсен със скулптурни изображения на лъв, двуглав орел и бича на поробителите. В миналото на него били разположени над 60 дюкянчета. Изгорен през 1925 г., той отново е възстановен през 1931 г. В периода 1980-1982 г. е преустроен, през 1999 г. е частично ремонтиран. Днес той е изцяло пешеходен и е превърнат в покрита търговска улица.