Народното събрание се събира извънредно за втори път,откакто депутатите излязоха във ваканция заради предизборната кампания за вота на 9 юни. Това ще се случи отново по настоаяване на “Продължаваме промяната” – “Демократична България”.
От ПП-ДБ предлагат парламентът да заседава в две точки.
По първата ще се гласува Проект на Решение за задължаване на министъра на здравеопазването да предприеме действия и мерки за сключване на колективен трудов договор в отрасъл “Здравеопазване“ и за прилагане на санкции за незаплащане на предвидените в него трудови възнаграждения на медицинските специалисти.
По втората точка депутатите от ПП-ДБ нястояват за изслушване на служебния премиер Димитър Главчев във връзка с разнобоя за българската позиция по България за гласуването на резолюцията, утвърждаваща международен ден за възпоменание на геноцида, извършен от босненската сръбска армия в Сребреница през 1995 г.
От ПП-ДБ предлагат заседанието да се проведе на 5 юни.
Междувременно от Сдруженията на държавните, общинските и частните болници изразиха опасения, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) търси начини да ограничи плащанията към лечебните заведения,след като Конституционният съд огмени лимитите. Днес от Сдружението излязоха с обща декларация срещу опцията НЗОК да намали цените на пътеките и процедурите, по които плаща на болниците, за да успее да се вмести в бюджета си за тази година.
Това се потвърждава и от писмото на Управителния съвет на БЛС, адресирано до НЗОК, в което се предлага механизъм за заобикаляне на решението на Конституционният съд – на болниците, които са надвишили лимитите да им се плаща на по-ниски цени. Така за една и съща дейност на едни болници ще бъде платено по една цена, а на други болници по друга.
Лечебните заведения, които са търсени от пациентите, защото лекуват по-добре, ще бъдат наказани с намаляване на цената,
а тези, които не лекуват добре и не са търсени от пациентите, ще бъдат облагодетелствани от това”, твърдят болничните сдружения.
Те припомнят, че според решението на КС разходът за лечението на един пациент е с еднаква тежест от гледна точка на общата разходна част на бюджета на НЗОК, без значение дали е бил лекуван в болница с изчерпани лимити или без.
Преди дни и.д. управител на НЗОК проф. Момчил Мавров заяви, че
НЗОК не може да наложи санкции на болниците, които не изпълняват условията за минималните възнаграждения на персонала,
защото липсва действащ Колективен трудов договор (КТД). В отговор служебният министър на здравеопазването Галя Кондева заяви, че предлага поне още една година да останат непроменени основните възнаграждения, указани в досега действащия Колективен трудов договор (КТД). Момчил Мавров настоя, че изпълнява закона, а не прищевките на отделни политици, които търсят популярност на гърба на българското здравеопазване.
Извънредното заседание на 5 юни ще е второ такова откакто депутатите излязоха във ваканция. Повод за първото беше спорът за размера на увеличението на пенсиите по швейцарското правило от 1 юли.
ГЕРБ отново се опитва да ограби хората със скалъпено оправдание.
След като пробваха да откраднат 100 млн. лв. от увеличението на пенсиите и продължават да заплашват хората с вдигане цената на тока, сега служебното правителство се опитва да саботира стандарта, който заложихме за гарантиране на минимални възнаграждения на заетите в здравеопазването. Нещо повече – наложеният от ГЕРБ управител на НЗОК не успява да балансира текущите плащания, като не приоритизира насочването на средства към изплащането на клиничните пътеки и медицинския персонал, за сметка на преразход при лекарствата. Това е причината де-факто да се отстъпва от постигнатият КТД. Затова лекари, сестри и санитари в болниците ще останат с ниски заплати, защото хората на ГЕРБ в касата и министерството нямат желание медицинските работници да получават по-високи възнаграждения”, се казва в позиция на ПП-ДБ.
Призоваваме МЗ и НЗОК да спрат да си измиват ръцете и да осигурят справедливото и отдавна закъсняло увеличение, казват от ПП-ДБ.