Преди часове Светият сидон в пълен състав от 14 души избра на свое заседание тримата достойни митрополити, сред които на 30 юни ще бъде посочен новия български патриарх. Припомняме, че най-много гласове – 11, още на първия тур събра Врачанският митрополит Григорий. Едва на 33-ия тур Даниил Видински получи 9 гласа, а същото направи Гавриил Ловчански на 42-ия тур.
Представяме викандидатите за нов български патриарх с техните сметски имена и блиографии:
Григорий Врачански се прочу като игумен на Троянския манастир
Врачанският митрополит Григорий е роден със светското име Красимир Маринов Цветков през 1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града.
Приема монашески постриг през 1996 г. в Хаджидимовския манастир “Св. Георги” от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година – за йеромонах.
По-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет “Каподистрия”. През 2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия. В 2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир, а през 2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.
На 12 март 2017 г. след провеждането на канонически избор с пълно единодушие Григорий е избран за Врачански митрополит.
След смъртта на патриарх Неофит на 13 март 2023 година Светият синод избра Врачанския митрополит за свой наместник-председател. Решението бе взето с единодушие.
Даниил Видински е най-младият кандидат за Патриарх
Видинският митрополит Даниил – Атанас Трендафилов Николов, е роден на 2 март 1972 г. в град Смолян. Със своите 52 години той е най-младият кандидат за български Патриарх
През 1996 г. записва Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски”, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет. Определят го като изключително ерудиран човек и свещеник.
През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. вмчк Георги” под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 07 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. На 21.07.2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично”.
По решение на Св. Синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в ПКСХП „Св. Александър Невски” и назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., а по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато е канонично избран за Видински митрополит от Св. Синод.
Гавриил Ловчански е инженер по професия, специализира богословие в Москва
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16. 07. 1950 г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. След завръщането си в България и завършване на гимназия през есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София, който завършва през 1973 г. По време на своето следване там той се запознава и контактува с блаженопочиналия Левкийски епископ Партений, който става и негов изповедник.
Едновременно с това от 1972 г. редовно посещава клисурския манастир “Св. Петка” край гр. Банкя, където се привързва духовно към изтъкнатата руска подвижница на благочестието схиигумения монахиня Мария, която впоследствие става и негова духовна наставница. През 1973 г. се премества да живее постоянно в манастира, където изпълнява различни послушания в помощ на монахините. Там на 27. 12. 1979 г. е постриган в монашество с името Гавриил от Левкийския епископ Партений. През 1984 г. завършва задочно Духовната академия “Св. Климент Охридски” в София.
От есента на същата година до 1986 г. той е на богословска специализация в Московската духовна академия, където работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим.
От септември 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г.
На 8 февруари 2012 г. Ловчанският митрополит Гавриил е удостоен със званието “почетен член” на българската Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.