Раезполагането на ядрени оръжия на НАТО в Полша ще е огромна провокация. Напълно естествено е, да се превърнат във военна цел на Русия,. Така руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков коментира идеята пред Ройтерс.
“Действия в тази посока няма да гарантират по-голяма сигурност за Полша или други страни, които приемат подобни оръжия”,
отбеляза Рябков.
“Безспорно разширяването на съвместните ядрени мисии в рамките на НАТО, независимо от това кои страни участват в тази практика, има чисто дестабилизиращ характер. На практика е заплашителен”, каза заместник-министърът, цитиран от ТАСС.
Според него всички политици, които в момента обсъждат в Полша подобна схема, трябва да са наясно, че “промените в тази посока няма да увеличат безопасността на Полша, а съответните (ядрени) обекти определено ще станат мишена”.
Междувременно президентът на Литва подкрепи желанието на полския си колега за разполагане на ядрени оръжия на НАТО в региона пред лицето на нарастващата заплаха от страна на Русия, предаде АФП.
Двамата обсъдиха сигурността, докато наблюдаваха военно учение в Сувалския пролом – коридор, който минава по дължината на полско-литовската граница, между силно милитаризирания руски ексклав Калининград и Беларус.
“Идеята за разполагане на ядрени оръжия не е подстрекателство към война или заплаха за Русия.
Това е елемент от системата за възпиране, който трябва да действа като наистина значим възпиращ фактор”, заяви литовският президент Гитанас Науседа.
От началото на войната в Украйна се говори за ядрени оръжия на НАТО в Полша, но в последните дни полският президент Анджей Дуда съвсем настоятелно върна темата. Той обаче няма подкрепата на премиера Доналд Туск и други влиятелни политици във Варшава
“Цялата територия на НАТО, според нашите разбирания, трябва да бъде защитавана по подходящ, адекватен начин, така че е много логично една ядрена система да бъде преместена на източния фланг на НАТО”, твърди Дуда.
Русия отдавна предупреждава, че не приема брез НАТО нейни съседки да се превръщат в ядрени военни сили, което противоречи на Договора за неразпространения на ядрението оръжия и много други международни споразумения.
Президентите на Полша и Литва обаче настояват, че подобни стратегически системи ще гарантират сигурността в региона. Дуда и Науседа говориха по време на военното учение Brave Griffin 24/II в област Алитус в Литва.
По време на учението 1500 военнослужещи изпробваха отбранителни сценарии в Сувалския пролом, смятан за ахилесовата пета на източния фланг на НАТО.