Водоемите в Родопите пресъхнаха това лято. В началото на есента се регистрират критично ниски нива в почти всички язовири. Въпреки че предстоят валежи и есента чука на вратата, дъждовете, дори и в по-големи количества, няма да компенсират загубените месеци.
Местни твърдят, че засушаването започнало още от последната зима. Снежната покривка била изключително оскъдна, а на места въобще липсвала. Подобно нещо жителите в планината не помнят. Голяма част от дебита за годината идва именно пролетта след топенето на снега. Точво това бележи началото на засушаването. Дъждове не липсват дори и лятото в планинските райони, но те са крайно недостатъчни и към този момент почти всички язовори са с критично ниски нива.
Специалисти обаче са на мнение, че оскъдните валежи най-малката причина за критичните стойности на язовирите. По думите им засушаването се дължи по-скоро на стопанисването на обектите. Повечето са свързани и се пълнят чрез системи за водохващане. Такъв е примерът с язовир „Широка поляна“, който предизвика сериозна дискусия.
В момента съоръжението прилича по-скоро на малко блато, отколкото на сериозен водоизточник, видя репортер на Plovdiv Daily. Рибари липсват, няма ги обичайно разположените каравани на брега. Посетителите на къмпингите в района са изключително недоволни от потресаващата гледка, която се разкрива пред очите им. Всички смятат, че не само сушата е виновна за лошото състояние на водоема. Отговорност за състоянието поеха от НЕК след разпространени снимки на празния язовир и умрелите в него животни. Те твърдят, че ниските нива са предизвикани умишлено с цел извършване на оглед и рехабилитация на съоръжението. Очаква се проучването да приключи в началото на септември, след което да започне запълването на водоема.
Рекордно ниски нива се отчитат и в други големи язовири в Родопите. Близкият до „Широка поляна“ язовир „Голям беглик“ също е с паднало ниво. Огромен спад се регистрира и в недалечния от Пловдив язовир „Въча“. Информация за понижение на нивата има и за „Студен кладенец“.