Бум на хора, ухапани от кърлежи, има през тази година, съобщи главния здравен инспектор Ангел Кунчев. Това обаче не означавало, че задължително ще се развие някакво заболяване, успокоява той. “До 24 часа след впиването е добре кръвосмучещото насекомо да бъде извадено”, съветва той. Има случаи на 120 кърлежа, намерени на ухото на крава. Има подобен риск и при хората”, обяснява доц. Кунчев и съветва да се внимава при преминаване в тревисти райони.
Той коментира и темата за коклюша. Кунчев обясни, че всички европейски страни са получили информация след случая с 30 000 заразени и десетки починали при кръвопреливане на пациенти във Великобритания. “Това се е престъпление. Да не изпълниш основни изисквания, което да доведе до заразяване на стотици и смърт на десетки хора, е професионално престъпление. В България кръвта за преливане се изследва задължително за няколко заболявания, както и след това се изследва и повторно. Бяха въведени технологии, които улавят и най-малката възможност, ако кръвта е заразена”, каза в ефира на “Събуди се” главният здравен инспектор.
По негови думи коклюшът остава в центъра на събитията. “Пандемията върви с ниски темпове. Няма широко разпространение на заболяването. От 1000 заразени от коклюш, малко над 100 са в болница. Близо 400 бременни жени са се имунизирали през последните дни. Имунизационният календар при децата трябва да се спазва стриктно”, обясни доц. Кунчев. Той допълни, че няма нови случаи на починали, вследствие на коклюш.