На 10 май телеграфът носи вестта, че султанът е потвърдил Органическия устав /конституцията/ на Източна Румелия и наименуването на княз Александър Богориди за неин главен управител, съобщава вестник “Марица” в броя си отпреди 145 г., излязъл на 11 май 1879 г. Така въздигането и припознаването на тази област като автономна е вече свършено дело, пише “Марица”.
Според журналистите всички страсти, честолюбия и лични сметки трябва да бъдат зарязани в интереса на страната. В няколко броя вестникът, чийто редактор е родният в Копривщица и брат на Йоаким Груев Георги Груев, публикува и самия устав.
Само две гръцки села – Воден и Куклен, има в Пловдивското окръжие, пише “Марица”. Три селища – Станимака, Горно и Долно Арбанаси, са със смесено население. Публикуван е и подробен дневник от мартенското заседание на Народното събрание.
В кратките си вести вестникът, издаван от Христо Г. Данов в печатницата на Янко Ковачев, съобщава също, че Константин Стоилов, член на депутацията, която е поднесла на българския княз Александър I акта за избирането му в Ливадия, придружава Негова светлост на пътешествието му в Европа. Пише още, че на 2 май е положен основният камък от паметника, който по решение на Народния събор се въздига на връх Св. Никола при Шипка. Телеграфно е посочено, че руският генерал-консул и дипломатически агент от Княжество България Г. Давидов е дошъл на тридневно посещение в Пловдив. А полковник Кесяков от Императорската Гвардия и временен началник на милицията в Източна Румелия е заминал за София, където ще приеме по-висока служба.
Поместена е и подробна програма за изпитите на кандидатстващите в Старшия клас на Софийското военно училище, като е необходимо да покажат знанията си по Закон Божий. Пред комисия те трябва да прочетат изразително на български стих или проза, както и да направят синтактичен и етимологичен разбор и да напишат съчинение за събитие. Кандидатите за школото държат изпит и по руска граматика.
“Марица” предава и информация от Цариградски вестник, според която в близост до Битоля българска чета от 200 души под ръководството на някои си Стефо и Стоян, е нападнала редовна войска от башибозук, в резултат на което седмина са загубили живота си. Редакцията на “Марица” призовава обоче да не се дава вяра на чужди вестници, когато се пише за Македония, защото много пъти се пускат измислени новини, само и само да служат на Виенските планове.
Интересна реклама на “Пенкилер болкоубиец” присъства на последна страница на броя на вестника от 11 май 1879 г. Този цяр е безопасен, но много полезен и светът се учудва от ползите от него. Лекува изгорено, измръзнало, натъртено, главоболие, ужилване. Полезен е при кашлица, подобрява храносмилането, гони шарката и треската. Пенкилерът е приятел на бащи, майки и деца, рекламира вестник “Марица”. Следват местата, където се продава чудодейното лечебно средство.
Материалът е създаден с помощта на електронния каталог на Народна библиотека “Иван Вазов” в Пловдив.