Евелин Банев-Брендо изненада службите в България, Гранична полиция и цялата система за сигурност, като се яви само с адвоката си пред вратата на Софийския затвор, метнал огромен сак на рамо.
Брендо отговори на репортерски въпрос, че ясно разбира какво прави. Адвокатът мчу пък лаконично обясни, че неговият клиент се явява в затвора, за да излежи 6-годишната си присъда, наложена му в България. Брендо обаче има още две присъди – 20-годишна в Италия и 10-годишна в Румъния.
Тепърва ще стане ясно, дали присъдите на Банев ще бъдят обединени в една.
По-важният въпрос е как и кога Брендо е влязъл в България и търсен ли е изобщо от 2018 година, когато е обявен за издирване с червена бюлетина на Интерпол.
Според някои източници служби са знаели непрекъснато къде се намери Брендо. Първоначално се твърдеше, че той е в Румъния, после в Дубай, а накрая бе засечен в Украйна, където дори бе задържан за 2 седмици. Не стана ясно, защо украинската страна отказа да го екстрадира в България, Италия или Румъния за излежаване на съответните присъди и дори му даде гражданство.
Други твърдят, че никой никога не е търсил Брендо.
Истината вероятно е някъде по средата.
Разходката на сочения за кокаинов крал по софиските улици в понеделник сутрин обаче поставя на дневен ред проблема с опазването на границите на България. Това е втори случай на завърнал се инкогнито у нас голям престъпен бос. Преди 3 години Ангел Христов, известен като брата Галев, издъхна в родната си къща край Дупница, без никой агент на службите да разбере, че определяният за мафиот бизнесмен се е прибрал в България.
Според шефа на Национална служба “Полиция” Атанас Илков вече е стартирало разследване, което да установи как и кога Брендо е влязъл в страната. Основните две версии са, че това е станало по зелена граница или с фалшиви документи. И двата варианта обаче са много притеснителни.
Според източници на БНТ, има и друга възможност – Брендо да е влязъл в страната по въздух, когато между Велико Търново и Търговище бе открит изоставен малък самолет. По-рано имаше сигнал за навлизане на летящ обект във въздушното пространство на България. Полицията така и не установи кой е пилотирал машината и имало ли е пасажер в нея. По-късно се разбра, че собственикът му – латвийски гражданин, е продал самолета си на украински бизнесмени.
Странното е, че и агентите на Интерпол не са много по-убедителни в разследванията от българските си колеги. И до момента името на Евелин Банев-Брендо е списъка с издирвани от организацията българи. Често там се срещат такива, които или вече са арестувани, или са починали.
Към момента “Интерпол” издирва по различни обвинения 38 българи. В първия ред са Николай Генчев, осъден за убийството на баба си сред спор за апартамент в София, както и престъпното трио от Дулово Севиндж Ниязи и братята Гюрджан и Тезджан Ангелови, известни с изнудването на стотици чужденци с порно записи.
Веднага след тях в списъка е Евелин Банев, а до него – соченият за наркобос Божидар Апостолов, за когото няма следа от 2008 година. Издирват се още Станислав Стаменов и Румен Георгиев, смятани за близки на разстреляния в РЮА Къро. Следват убийци начело с професионалния килър Антон Петковски-Нашко, избягали от затвора рецидивисти, обирджии и други.
Люпобитно е, че Брендо е включен в списъка два пъти, но с две различни снимки.
Сред издирваните обаче не е Петър Петров-Пепи Еврото, смятан за един от най-влиятелните престъпници с бели якички у нас през последните години.