Президентът Румен Радев посети една от тежко засегнатите от пожари общини – Болярово. Той благодари на пожарникарите, военнослужещите, горските служители, стотиците доброволци и местната власт за това, че не са допуснали загуба на човешки живот.
“Оттук нататък е изключително важно да продължи да се локализира пожарът, да се потушат всички огнища и държавата, в лицето на своите институции, да покаже, че може да бъде координирана, напълно мобилизирана и да бъде в подкрепа на хората от пострадалите. В момента все още е време за действия! Има време за доклади и за анализи, но оценката я дават хората”.
Вместо да даваме стотици милиони за нова летателна техника, нека минимална част от тези средства да отидат в авиобаза “Крумово” за възстановяване на техниката и най-вече за хора, защото ние оставаме без летателен и инженерен състав, заяви още Румен Радев. Според президента въпросът не е това след няколко години да имаме техника за гасенето на пожари, а трябва да има подготвени хора. “Един летец за такава техника се създава пет години във въздушното училище и след това 10 години трупане на опит и на нальоти”, обясни Радев. Той припомни, че летците, които се борят с огнената стихия, изпълняват един от най-рискованите мисии.
Радев коментира и призивите за свикване на Консултативен съвет по национална сигурност. “Искам да попитам колко съвета трябва да се направят, за да се чуе най-сетне становищата и предложенията ми. На всеки един от тези съвети съм призовавал на първо място за грижата за хората. В момента колко екипажа имаме подготвени, за да изпълняват такива мисии? Имаме два екипажа на Кугър и два екипажа на Ми-17”, посочи той.
Президентът алармира, че вертолетите не могат да излязат от инспекции, защото има все по-малко технически състав, който да ги поддържа. “Призовавам не за спешни, а за аварийни мерки за привличане на качествени хора в Българската армия, която се обезлюдява със застрашителни темпове”, предупреди той. Радев подчерта, че най-ефективното средство за борба с пожарите в първите часове в пресечена местност са хеликоптерите.
Една от причините за моето посещение е да изразя съпричастност към хората от село Воден, който пострадаха от големия пожар. “Българинът цял живот гради дом и загубата на този дом е истинска трагедия”, отбеляза Радев. “Именно сега трябва да покажем и съпричастност, и помощ максимално и бързо и в максималния възможен обем. Това е признак и за държавност, и за зрялост на нашето общество. Апелирам всички към съпричастност”, каза президентът в Община Болярово, Ямболско.
Над 130 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили участват в гасенето на големите горски пожари в област Ямбол и в Стара планина в района на Беклемето. В района на в гасенето на огъня от 7.30 ч тази сутрин са се включили 64 военнослужещи от 42-ри батальон в Кабиле и Центъра за подготовка на специалисти в Сливен. В същия район участват и 18 военнослужещи от 22-ра авиобаза в Безмер. С общо 13 броя специализирана техника военнослужещите подпомагат гасенето на пожара по земя. От въздуха гасят и два хеликоптера Ми-17 и “Кугър” от 24-а авиобаза в Крумово.
Пожара в района на Беклемето в Стара планина гасят 54 военнослужещи с 9 единици техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада. При искане, има готовност двата хеликоптера на чешките въоръжени сили да се включат днес.
60 военнослужещи с 9 единици техника от Щабния батальон, 3-ти механизиран батальон и зенитно-ракетния дивизион на 61-ва Стрямска механизирана бригада гасиха пожара в района на село Отец Паисиево, област Пловдив.