Едва изминаха половината мачове от Евро 2024, и първенството вече има своите рекорди и герои.
Още в разгара на битките в груповата фаза домакините отчитат рекорд по посещаемост. Стадионите в Германия са пълни, дори когато не играят фаворитите. За цялото време на първенството Германия ще посрещне близо 13 милиона туристи.
До момента най-малък интерес е предизвикал мачът Франция – Нидерландия /38 581 зрители на стадиона в Лайпциг/, сякаш феновете са предчувствали, че това ще е и първият сблъсък на първенството, завършил 0:0.
Сърбия и Полша с най-много фенове
Като изключим домакина Германия, най-голяма подкрепа от запалянковците имат едни от най-слабо представящите се отбори – Сърбия, Полша и Шотландия. Рекорден брой зрители до момента пък е привлякъл сблъсък между Испания и Хърватия – 68 884 на Олимпийския стадион в Берлин.
Бира на корем
До края си шампионатът в Германия със сигурност ще постави и друг рекорд – за най-много изпита наливна бира в рамките на 1 месец. Тук домакините могат искрено да съжаляват за очертаващото се отпадане в груповата фаза на Чехия, Шотландия и Полша, които се славят като ценители и големи потребители на пивото.
Головете
Евро 2024 вече постави рекорд за най-много голове, отбелязани с удари извън наказателното поле. Още преди края на груповата фаза станахме свидетели на 26 такива попадения, повече отколкото на цялото Световно първенство в Катар през 2022 година. Най-запомнящ се до момента е голът на Джердан Шакири за Швейцария в мача срещу Шотландия.
До момента първенството е изключително резултатно със средно 2,53 гола на мач, като единственото нулево равенство записаха Франция и Нидерландия, в мач, в който „петлите“ бяха без лидера си в атака Мбапе.
Най-много попадения отборно има тимът на Германия – 7. Любопитното е, че при изиграни по два мача за всеки участник няма нито един, който да не е вкарал гол.
Друг интересен факт е, че практикуващите атакуващ футбол Испания и Франция са единствените отбори, които не са допуснали попадение във вратите си.
Интригата
Голяма интрига в последния кръг на груповата фаза е, кои ще са отборите след Германия, Испания и Португалия, които ще си осигурят участие в елиминациите и спора за титлата. Като изключим вече отпадналите Полша и Унгария, за свободните 13 места на 1/8-финалите ще спорят всички останали 19 отбора.
Най-сигурно изглежда класирането на Швейцария /Група А/, Англия /Група С/, Нидерландия и Франция /група D/. За всички останали, включително за действащият шампион Италия, все още нищо не е решено.
Най-заплетена след втория кръг е ситуацията в група Е, където и четирите отбора имат по 3 точки.
Група А
- Германия – 6 /7:2/
- Швейцария – 4 /4:2/
- Шотландия – 1 /2:6/
- Унгария – 0 /1:5/
Оставащи мачове Германия – Швейцария, Шотландия – Унгария, днес от 22 ч.
Група В
- Испания – 6 /4:0/
- Италия – 3 /2:2/
- Албания -1 /3:4/
- Хърватия – 1 /2:5/
Оставащи мачове: Албания – Испания, Хърватия – Италия, 24 юни, 22 ч
Група C
- Англия – 4 /2:1/
- Дания – 4 /2:2/
- Словения – 2 /2:2/
- Сърбия – 1 /1:2/
Последни мачове: Англия – Словения, Дания – Сърбия, 25 юни, 22 ч
Група D
- Нидерландия – 4 /2:1/
- Франция – 4 /1:0/
- Австрия – 3 /3:2/
- Полша – 0 /2:5/
Последни мачове: Нидерландия – Австрия, Франция – Полша, 25 юни, 19 ч
Група Е
- Румъния – 3 /3:2/
- Белгия – 3 /2:1/
- Словакия – 3 /2:2/
- Украйна – 3 /2:4/
Последни мачове: Словакия – Румъния, Украйна – Белгия, 26 юни, 19 ч
Група F
- Португалия – 6 /5:1/
- Турция – 3 /3:4/
- Чехия – 1 /2:3/
- Грузия – 1 /2:4/
Последни мачове: Грузия – Португалия, Чехия – Турция, 26 юни, 22 ч