Засилен интерес към професионалните гимназии в Пловдив се наблюдава през последните 2-3 години, отчитат в няколко училища. В Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване ”Христо Ботев” всички паралелки са пълни, каза за Plovdiv Daily директорът инж. Константин Костадинов. По думите му, преди 12 години в училището са се обучавали около 120 деца, докато в момента те са почти тройно – 506.
Все повече ученици избират Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване ”Христо Ботев”
“Партнираме си с 24 фирми в дуалното обучение, а като сграден фонд и оборудване вече сме на европейско ниво”, обяснява Костадинов. Според него възходът на Дървото се дължи на възраждането на българската индустрия, която се стреми да подпомага професионалното образование. Родителите също насочвали децата си към подобни училища, “за да си вземат занаята в ръцете”.
Дървото е едно от най-желаните училища от бъдещите гимназисти
Все повече кандидати има и за Професионалната гимназия по облекло “Ана Май”, където се подготвят кадри за модния бранш. В момента там се обучават около 500 ученици с тенденция броят им да се увеличи с още 130, посочи директорът Емилия Петаларева. “Има голям наплив на желаещи да се обучават в сферата на услугите. Такива кадри са много необходими в момента. Голяма част от нашите ученици сами си отварят салони за красота, веднага щом завършат. Това се отнася в най-голяма степен за гримьорите и маникюристите. Навсякъде в бранша срещаме наши ученици”, разказа Петаларева, чиято гимназия си партнира с голяма австрийска фирма за спортно облекло.
ПГО “Ана Май”
Ще има ли кадри? Това според Катя Стайкова, изпълнителен директор на Клъстер Тракия икономическа зона, е първият въпрос на всеки инвеститор, който стъпва в ТИЗ. “Когато насочваме учениците към професионално обучение, ние осигуряваме работна ръка за индустрията. Така на компаниите не се налага да правят допълнителни разходи за квалификация на новопостъпилите служители”, казва Стайкова.
Председателят на гражданско движение “Будител” Георги Петков мотивира младите хора да се развиват в професионалните направления, които са избрали
Подготовката на кадри за индустрията е цел номер едно и на Центъра за професионално обучение “Тракия”, който си партнира по знаков проект с две големи компании – BTL Industries и Schneider Electric. В него ученици от Професионалната гимназия по битова техника и Професионалната гимназия по машиностроене в Пловдив получават сертификати по специалностите „Основи на неавтоматизираното производство“ и „Архитектура на автоматични асемблиращи машини и линии“. Обучението им е част от проекта „Включване на индустрията в учебния процес на професионалните гимназии в Тракия икономическа зона“.
Форумът “Дуалното обучение – предизвикателства, партньорство, бъдеще” се проведе миналия ден в аулата на Аграрния университет
Дуалното обучение набира все по-голяма скорост не само в професионалните гимназии, но и в среднообразователните училища. Паралелката по графичен дизайн в СУ “Черноризец Храбър”, която е единствената по рода си у нас, постига забележителни резултати. “Когато преди три години започнахме с дуалното обучение, не предполагахме колко трудно ще бъде то. Преживяхме чудото на новото начало. Сега при нас има млади дизайнери, които са бъдещето на нацията”, каза директорът на училището Елена Кисьова по време на образователен форум за дуалното обучение в Пловдив. Според директора на РУО-Пловдив Иванка Киркова, която присъства на събитието, област Пловдив може да се похвали с най-голям брой дуални паралелки в цялата страна.
Адмирации за целия колектив на училището за това, че се грижи нашите деца да станат истински будни и истински будители, посочи Георги Петков, председател на гражданско движение “Будител”, което един от двигателите на инициативата.