Четвъртият патриарх на България ще бъде избран днес измежду тримата кандидати – Врачанския митрополит Григорий, Видинския – Даниил, и Ловчанския – Гавриил.
Още в ранния следобед новият глава на православната ни църква ще бъде интронизиран.
За възвестяването на новия предстоятел на БПЦ у нас пристигна вселенският патриарх Вартоломей. Той ще участва и в панихидата за Дядо Неофит в митрополитския храм “Света Неделя”, в чието преддверие бе погребан третият патриарх на България.
Над 140 делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор ще решат кой от тримата кандидати е достоен да е новият предстоятел на БПЦ. В събора участват всички митрополити и епископи и по петима представители на всяка епархия – миряни и свещеници, само софийската има двойна квота. Включени са и по един представител на ставропигиалните манастири (Рилски, Бачковски и Троянски) и по двама от останалите манастири във всяка епархия.
За избор на новия патриарх са нужни 2/3 от гласовете на присъстващите.
Вотът е таен. Ако никой не събере нужните гласове при първия тур, двамата с най-много гласове отиват на балотаж. При равен вот на втория тур е предвиден и трети.
Припомняме, че на 20 юни се проведе среща на Светия синод, на която бяха избрани тримата кандидати за патриарх.
Тримата митрополити
Гавриил Ловчански ще участва за втори път на избори за патриарх. Митрополитът завършва своето образование и прави докторантура в Московската духовна академия, като прекарва пет години в руската столица – от 1986 до 1991 г., и по това време е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. Въведен е в архимандритско достойнство в Москва от Минския и Белоруски митрополит Филарет.
Даниил Видински е митрополит от 2018 г. В продължение на 10 години преди това той е викарен епископ по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф.
Григорий Врачански в момента е изпълняващ функцията на временен наместник на Светия синод до изборите на патриарх, които ще председателства. Той е дипломиран в Богословския факултет на Атинския университет “Каподистрия”.
Според проучване на “Галъп интернешънъл болкан”, проведено през април 2024 г., около 50% от населението има доверие на църквата, а вярващите в бог са около 58%, което прави Българската православна църква институцията с най-голямо доверие в Република България.
Изборът днес ще определи духовния водач на над 4 млн. българи – толкова са хората, които при последното преброяване през 2021 г. са се определили като православни християни.
Според устава на Българската православна църква (БПЦ) патриархът се ползва с първенство по чест пред всички архиереи, но – за разлика от папата в Католическата църква – е пръв между равни.
Няма право да решава или извършва нищо по общите дела на Църквата без решението на Светия Синод, а при нарушение на служебните права и задължения подлежи на църковен съд.