България не е бедна държава, но продължава да губи милиарди заради корупция и липса на контрол. Случващото се през последните години на Капитан Андреево е само едно от доказателствата за това.
„Още в първите дни на правителството на г-н Кирил Петков през 2022 г. започнахме тежка битка за връщането на държавата на втория най-голям граничен пункт в света. Там всеки ден преминават стоки за милиарди“, казва проф. Христо Даскалов, кандидат за народен представител от „Продължаваме промяната-Демократична България“ в 17. МИР Пловдив област.
По време на кабинета „Петков“ той бе изпълнителен директор на Българската агенция за безопасност на храните и лично започна битката на Капитан Андреево.
„Имаме план за цялостното реорганизиране на дейността по граничния контрол на преминаващите храни от растителен и животински произход, както и суровини за производство на фуражи и други стоки. Вярвам, че той изцало трябва да е в ръцете на компетентния орган БАБХ“, твърди проф. Даскалов.
Дълги години правителствата на ГЕРБ със задкулисната подкрепа на ДПС бяха абдикирали от тази важна и доходоносна дейност и я бяха дали на частни фирми, което тежко ощетява интересите на България.
Случаят с най-големият сухоземен пункт в ЕС , какъвто е Капитан Андреево, е директна форма на ограбване на държавния бюджет на страната от една страна, а от друга повдига обосновани съмнения, че не се извършва достатъчно ефективен контрол на храните, внасяни в България, а и в Европейския съюз. Това е и една от причините страни като Австрия и Нидерландия дълго време да отхвърлят нашето приемане в Шенген“, казва кандидатът за народен представител от ПП.
Правителството на Кирил Петков поведе битката и беше на път да я спечели, но то беше свалено от ГЕРБ, ДПС и ИТН.
Последваха месеци на пълно отстъпление от предприетите мерки, спиране на съдебните дела и връщане на частниците на пункта
„Кабинетът на академик Денков продължи мисията и успя макар и при огромна съпротива от политическите опоненти да изгради държавна лаборатория в помещението, което аз като ръководител на БАБХ бях вече осигурил на граничният пункт. Допълнително беше подписано споразумение от страна на МЗХ и притежателят на лабораторията на самия граничен пункт за прехвърляне на собствеността и, като беше заплатена стойността и в цялост. Но междувременно доходоносните товаро-разтоварни работи отново бяха върнати в ръцете на фирмата-оператор на товарите на граничния пункт. Назначените от нас работници бяха уволнени“, припомня проф. Даскалов.
В 49-ото Народно събрание още през 2023 г. беше входиран готов законопроект за изменение на закона за управление на агрохранителната верига. Вносители бяха Кирил Петков и народни представители от ПП-ДБ. Този важен за интересите на България нормативен акт обаче беше забавян ефективно с дружните усилия на представителите на ГЕРБ, ДПС, ИТН и Възраждане.
Към момента този законопроект е изпратен в Брюксел, за да се провери дали не противоречи на общото законодателство на ЕС по въпроса. Идеята на тази поправка на закона за управление на агрохранителната верига е да се отнеме възможността частни оператори да извършват дейности, касаещи ефективността на официалния контрол на храните.
За да се върне държавата там, където и е мястото и да спре източването на милиарди от частни фирми, са необходими смелост и политическа воля.
Ние ги имаме. За да продължим промяната с едно ново мнозинство за сигурна европейска България, подкрепете ни на 9 юни с номер 14 в бюлетината, а мен лично с преференция 103 в 17. МИР Пловдив областа, призовава проф. Христо Даскалов.