Новият президент на Българския футболен съюз Георги Иванов натрупа първите си червени точки, без дори да е мръднал пръста си на новия пост. Има проблясъци в националните отбори, а в предишното управление на БФС Гонзо отговаряше точно за тях.
Трикольорите не се посрамиха на турнира в Баку, където биха Танзания и направиха равен с Азербайджан, но истинският проблясък дойде от младежите. Тимът на България до 21 години надви силния тим на Полша като гост и си върна шансовете за остане в битката за финалите на Евро 2025 в Словакия. Добрата новина обаче не е от резултата, а от играта на възпитаниците на Александър Димитров. Младите лъвове надиграха тотално Дружина Полска и ще имат възможност да заемат втората позиция в групата след лидера Германия, ако спечелят срещу Полша и през септември в София.
Откъде всъщност идват надеждите за българския футбол?
Мачът с Полша показа, че българските футболисти имат и талант, и физическа подготовка и тактическа грамотност да се мерят с най-добрите в Европа. Това означа, че нищо не е безвъзвратно загубено – гените са живи, а треньорите и футболистите наистина го могат. При това българският отбор до 21 години е изграден от футболисти, които играят основно в местни клубове и повечето дори не са титуляри. В същото време половин дузина от поляците играят в отбори от Топ 5 първенствата на Европа, а останалите са основни футболисти на тимовете от Топ 6 в Полша.
Какво сочи селекцията на Александър Димитров?
Младежкият национален отбор се захранва основно от Левски, ЦСКА, 1948, Славия и Ботев /Слави Шопов, който даде головия пас срещу поляците е юноша на Ботев, Георги Николов игра цял мач, а а сред резервите имаше още двама играчи на жълто-черните/. Това е знак и за останалите. АЯко Кирил Домусчиев и Гриша Ганчев наистина искат да помогнат на българския футбол, а не само на частните си бизнес проекти, трябва да дават шанс на повече родни таланти. И ако това не може да се случи на пазарен принцип, идва ред за повече планиране от страна на БФС, мотивиране на клубовете, които развиват местни играчи, а ако се налага – и рестрикции. Например – връщане на правилото за задължително присъствие на местни юноши в стартовите състави на отборите, повече средства по линия на солидарността за школите майки при трансфери на играчите и сериозни финансови инжекции и субсидии в база и пособия за клубовете, които печелят титли при деца и юноши.
Ако ще е реформа в БФС, нека да започне сега. За да не стане като в политиката – искаме да променим системата, но нямаме желание.
Гонзо е на ход!