Ирландия може да пренапише световния ред още днес с официалното признаване на Палестина като държава. Това съобщава Си Ен Ен, като се позовава на свои източници.
Снощи от Дъблин съобщиха, че премиерът Саймън Харис ще говори пред медиите заедно с министра на външните работи и на отбраната Мишол Мартин. Темата на речта им обаче не беше уточнена.
По-рано г-н Мартин съобщи за плановете на Ирландия да признае палестинската държава в интервю за Newstalk. Той заяви, че Ирландия ще признае Палестина до края на май. Мартин публично разкритикува и действията на израелската армия в ивицата Газа и я обвини във военни престъпления.
Припомняме, че Палестина подаде молба за пълноправно членство в ООН още през 2011 година, но едва на 4 април 2024 г. Малта я призна за държава и това отвори сериозен дебат. Сега на подобна стъпка явно ще се решиф и Ирландия, която е важен фактор в ЕС. Ирландия не е член на НАТО, но е подписала Пактът за сигурност.
Норвегия пък, чийто бивш прлемиер Йенс Столтенберг е дългогодишен ръководител на НАТО, също е склонна на решителни действия за възпиране на израелските атаки в Газа. Тя стана първата европейска държава, която обяви, че ще арестува израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант, ако заповедите, издадени от съдебен състав на Международния наказателен съд (МНС), бъдат потвърдени.
Ейде е потвърдил, че Нетаняху рискува да бъде екстрадиран, ако посети Норвегия.
“Очакваме, че всички държави – страни по МНС, ще направят същото”, добави Ейде.
Главният прокурор на МНС Карим Хан обяви в понеделник, че е подал молба за издаване на заповеди за арест срещу Нетаняху; Галант; ръководителя на Политбюро на палестинската групировка Хамас Исмаил Хания; нейния висш служител в Газа Яхия Синвар и ръководителя на военното крило на Хамас Мохамед Дейф.
Решението за това дали някоя от заповедите ще бъде издадена в крайна сметка е на група от трима съдии от Международния наказателен съд, които ще оценят доказателствата, представени от офиса на Хан.