Премиерът в оставка Николай Денков върна на момента неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство в рамките на 49-ото Народно събрание. От ПП-ДБ нястояха президента Румен Радев да побърза с процедурите, за да има избор “две в едно” на 9 юни.
Държавният глава обаче охлади ентусиазма им с напомняне, че именно от ПП-ДБ и ГЕРб са усложнили неимоверно процедурата по назначаване на служебно правителство с прибързаните промени в Конституцията.
„Не знам дали осъзнавате какви процеси се отприщиха в резултат на това, което се инициира в момента.
Стесниха се възможностите за служебен премиер с оставката на зам.–омбудсмана. Елена Чернева – Маркова беше единствената фигура, която не беше близка с никоя политическа партия. Как така изведнъж тя реши да си подаде оставката. Аз истински се учудих, че вие в парламента не реагирахте. Имало ли е натиск и защо не се инициира изслушване?“, попита Радев. И предупреди:
Не се изненадвайте, че рязко нараства вероятността да получите политически служебен кабинет, който най-вероятно няма да бъде във ваша полза.
От своя страна Кирил Петков помоли президента изборите да бъдат „две в едно”. „Късно е за такава молба, призовах да не се предприемат промени в Конституцията. Ще направя всичко възможно процесът по избори на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза, но вие направихте всичко възможно правомощията на президента да бъдат силно ограничени, не само по избора и състава, но и на контрола на служебния кабинет и в управлението на времевите параметри за процеса на определяне на следващите избори. Но така, както сте го описали, така ще изпълнявам. Съчувствам ви, но направихте всичко възможно тази институция да не може да овладее процесите, както досега“, отговори Радев. Преди дни той заяви, че “подкарва по домова книга” всички, които по закон могат да оглавят служе бно правителство.
Преди ден Чернева-Маркова изненадващо попаде оставка като заместник омбудсман и така отпадна възможността тя да бъде служебен премиер. Същото се отнася и за омбудсмана Диана Ковачева, която пък през април трябва да замени Йонко Грозев като български съдия в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Тя бе избрана за съдия в ЕСПЧ през януари.
Припомняме, че промените в Конституцията отнеха правата на президента да назначи служебен премиер по свой избор, като ограничиха кръга от хората, които могат да заемат тази длъжност, до председателя на Народното събрание, управителя и подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата и неговите заместници, омбудсмана и неговия заместник. Според всички тези фигури с изключение на Елена Чернева-Маркова са политически или поне силно свързани с определена партия, което на практика му връзва ръцете за избор на независим служебен премиер, който да оглави правителство, гарантиращо провеждането на честни избори.